Ciekawe

Jak przygotować się do obróbki betonu?

Ze względu na specyficzne właściwości betonu, jest to materiał szczególnie trudny do obróbki. Zależy to przede wszystkim od jego wysokiej gęstości i twardości. Cięcie betonu czy wiercenie otworów w betonie utrudnia również fakt, że jest on bardzo wytrzymałym i pozbawionym kruchości spoiwem. Dlatego do wiercenia w betonie potrzebne są odpowiednie urządzenia. Podczas wykonywania tego typu prac należy również przestrzegać określonych zasad.

Wyposażenie do obróbki betonu

Cięcie betonu lub wiercenie w betonie wymaga dodatkowego zabezpieczenia. Stanowisko pracy należy wyposażyć w odpowiednią osłonę na oczy. Warto sprawdzić za pomocą czujników przebieg kabli. Przewiercone lub pocięte kable w ścianie mogą prowadzić do wielu komplikacji, a także stanowić zagrożenie dla ludzi. Wiercenie otworów w betonie nie powinno odbywać się przy pomocy stępionych wierteł. Może to prowadzić do uszkodzenia wiertarki. Zanim przystąpi się do wiercenia lub cięcia betonu, należy dokładnie sprawdzić przewód zasilający urządzenie. W przypadku wiertarki, nie powinno się zmieniać kierunku jej obrotów podczas pracy. Można to wykonać dopiero podczas przerwy w wierceniu w betonie.

Przygotowanie miejsca pracy

Jeżeli cięcie lub wiercenie w betonie odbywać będzie się na ścianach obłożonych tapetą, lepiej zabezpieczyć miejsce pracy specjalnymi torebkami, np. papierowymi. Umieszczenie ich pod otworem pozwoli na bezpośrednie zbieranie kurzu i pyłu. Dzięki temu ograniczyć można nie tylko zabrudzenie podłogi, ale również tapety. Podczas wiercenia otworów w betonie należy pamiętać o odpowiednim dobraniu prędkości obrotowej. Im twardszy jest materiał, tym mniejsza powinna być prędkość. Raz na jakiś czas każde urządzenie może się zaklinować podczas cięcia lub wiercenia w betonie. Wówczas konieczne jest szybkie wyłączenie sprzętu. W przeciwnym wypadku cewki uzwojenia silnika mogą się bardzo szybko zagrzać, a nawet ulec spaleniu.

Przygotowanie urządzenia

Wykonując cięcie lub wiercenie w betonie, należy pamiętać o odpowiednim chłodzeniu urządzenia. Podczas wiercenia otworów w betonie wytwarzana jest bardzo duża ilość ciepła, która może przełożyć się na spadek właściwości oraz uszkodzenie wiertła. Do tego celu wykorzystać można na przykład olej chłodzący, w którym należy zanurzać końcówkę urządzenia. Należy pamiętać, że cięcie betonu lub wiercenie w nim może prowadzić do osłabienia konstrukcji ściany nośnej. Dlatego bardziej rozległe wiercenie otworów w betonie lepiej w przypadku ściany nośnej skonsultować z architektem.