Dom i Wnętrze

Fototapety – koszt fototapety do domu

Nie wiesz jaki będzie koszt fototapety którą chcesz sobie kupić? Remonty zwykle są drogie i nie zawsze dają zadowalający efekt. Fototapety występują w tysiącach wzorów, aby dogodzić każdemu. W tym artykule dowiesz się ile kosztuje fototapeta.

Koszt fototapety do domu

Nie wiesz jaki będzie koszt fototapety którą chcesz sobie kupić? W tym artykule dowiesz się ile kosztuje fototapeta.

Na pytanie jakie są koszty fototapet nie istnieje jedna jedyna poprawna odpowiedź ponieważ każdy ma inne kryteria tego, co się opłaca, a co nie. Ponadto w kwestiach urządzania mieszkania, często chęć posiadania konkretnych rzeczy wygrywa z racjonalnymi kalkulacjami. To, co możemy natomiast zrobić, to zestawić korzyści jakie płyną z fototapet w naszym mieszkaniu z cenami ich zakupu. W ten sposób można przybliżyć się nieco do odpowiedzi, czy warto inwestować w fototapety.

Ile kosztują fototapety?

Najpierw skupimy się na kosztach samej fototapety. Ceny wahają się w zależności od producentów oraz konkretnych wzorów np. niektóre wzory są oryginalnymi rysunkami lub fotografiami, do których trzeba wykupić prawa więc taka fototapeta od razu robi się droższa. Kolejnym ważnym czynnikiem – de facto tym, wg którego zrobiliśmy rozróżnienie – jest rodzaj fototapety. Oczywiście im lepsza fototapeta, tym droższa. Lepsze, czyli bardziej wytrzymałe są fototapety winylowe oraz samoprzylepne lateksowe i winylowe. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie ma reguły, co do ceny, ponieważ producenci stosują różne metody produkcji, a sklepy odmienne taktyki cenowe. Wszystkie ceny, które będziemy podawać są cenami za m2.
– fototapety winylowe – ceny 80 – 100 zł
– fototapety papierowe – ceny 50 – 80 zł
– fototapety samoprzylepne – ich ceny różnią się w zależności od tego na jakim materiale są wykonane, zazwyczaj pomiędzy 100 – 150 zł
– fototapety lateksowe – ceny 60 – 100 zł
– fototapety flizelinowe – ceny 100 – 130 zł

Ile kosztuje usługa położenia fototapety?

Koszt samej fototapety to nie jest jedyny koszt, jaki przyjdzie nam ponieść, gdyż musimy też uwzględnić koszty związane z jej położeniem. Zależnie od tego jaką fototapetę będziemy kłaść i na jakim podłożu, ceny za usługę tapetowania będą się znacznie różnić. Każda dodatkowa praca jaką będzie trzeba wykonać, będzie nas kosztować np. wcześniejsze mycie ścian, gdy są one pokryte grubą warstwą farby, usuwanie starych tapet, naprawa ubytków na ścianach oraz gruntowanie. W ten sposób koszt położenia fototapety może wzrosnąć ze średnich 17 do 20 zł/m2 do nawet 45 – 50 zł/m2. Do tego wszystkiego należy jeszcze doliczyć koszt kleju oraz środków gruntujących. Oczywiście, fototapetę można z powodzeniem położyć samemu, do czego zachęcamy, bo nie jest to niezwykle trudne, a można zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Ile wyniesie nas całościowy koszt fototapety np. w salonie?

To tylko przykład, ale musimy przyjąć jakieś założenia, a więc przyjmujemy, że:
– aplikację zlecamy fachowcom, którzy za przygotowanie ściany i położenie fototapety wezmą 30zł/m2
– fototapeta idzie na jedną ścianę w naszym salonie o powierzchni 3 x 5 m
– kupujemy fototapetę winylową ze średniej półki w cenie 80zł/m2

Koszt robocizny + materiałów: 15m2 x 30 zł = 500 zł
Koszt fototapety: 15m2 x 80 zł = 1200 zł
Razem: 1700 zł

Jak widać koszt dobrej fototapety na całą ścianę wraz z jej położeniem to niebagatelna suma. Oczywiście jest to inwestycja na lata, a nasze mieszkanie dużo zyskuje dzięki takiemu rozwiązaniu lecz jednorazowy koszt jest dość duży w porównaniu do pomalowania ścian. Można go jednak znacznie obniżyć poprzez samodzielne położenie fototapety oraz wybranie tańszej fototapety lateksowej. Jak by to wtedy wyglądało?

Koszt materiałów (klej + impregnat): 50 zł
Koszt fototapety: 15m2 x 60 zł = 900 zł
Razem: 950 zł

Jak widać udało nam się w ten sposób obniżyć całościowy koszt fototapety w salonie o ponad 40%. Reasumując polecamy samemu kłaść fototapety i wybierać wzory w dobrym stosunku ceny do jakości.

Wpis powstał dzięki materiałom zawartym na stronie Dekowizja https://www.dekowizja.pl, serwisu oferującego szeroki wybór różnego rodzaju fototapet. Fototapetę można dopasować według własnych upodobań pod względem wzoru i rozmiaru.