Dom i Wnętrze

Elegancki dom jednorodzinny – jaki projekt będzie najlepszy?

Wybór projektu naszego przyszłego domu to spore wyzwanie – każdy z nas w głowie posiada wizję idealnego budynku dla siebie. Niestety, rzeczywistość często weryfikuje te plany i stawia przed nami problemy w postaci niedostatecznej ilości pieniędzy. Jak wybrnąć z tego problemu?
Jeszcze do niedawna istniała jedna możliwość związana z tworzeniem projektów domów jednorodzinnych – osoby zainteresowane zgłaszały się do profesjonalnego architekta i zlecały mu wykonanie projektu domu od podstaw.

Jakie były zalety i wady tego rozwiązania? Zaletą z pewnością było dopasowanie parametrów domu dokładnie do naszych oczekiwań. Samodzielnie mogliśmy ustalać położenie kolejnych pomieszczeń, jak również ustawienie okien i innych detali. Niestety, rozwiązanie to posiadało i nadal ma poważne wady. Jedną z nich był czas realizacji projektu. Zazwyczaj architekci potrzebowali na stworzenie planu i wszelkie poprawki ok. 3-4 tygodni. W tym czasie klient musiał kilkukrotnie zjawiać się w biurze projektowym, aby ocenić zmiany i je zaakceptować. Druga poważną wadą jest cena – za projekt tworzony od zera architekt może wymagać od nas kwot rzędu kilku tysięcy złotych. Nie ma tu mowy o jakichkolwiek oszczędnościach.

Alternatywa – gotowe projekty drewnianych domów jednorodzinnych

Alternatywą dla tak drogiego projektu jest skorzystanie z usług firmy zajmującej się stawianiem wysokiej klasy domów z drewna. Topowe firmy wyspecjalizowane w tak zwanym budownictwie lekkim zazwyczaj oferują od kilkunastu do kilkudziesięciu projektów, obejmujących projekty domów bez poddasza, domów z poddaszem, domów dwukondygnacyjnych, domów z podjazdami czy garażami.
Z pewnością zaletą tego rozwiązania jest fakt, że wraz z kupnem projektu możemy właściwie od razu przystąpić do realizacji – nie ma potrzeby czekania. Zachęcające są również ich ceny.