Ciekawe

Druk sublimacyjny- zalety i zastosowanie

Rozwój technologiczny sprawił, że korzystanie z druku staje się coraz to prostsze, a wszelkiego rodzaju metody zostają ulepszone. Bardzo ciekawą formą, która stanowi formę dekoracji ubrań czy innych elementów jest druk sublimacyjny.

Czym jest ?

Wydruk sublimacyjny jest procesem, który powiązany jest w znacznym stopniu z oddziaływaniem wysokich temperatur. Proces ten warto podzielić na dwie najważniejsze części. Pierwsza z nich to klasyczny wydruk grafiki na papier. Jednakże druga część jest całkowitą nowością. Przygotowana grafika bądź wzór trafia na tkaninę. Wszystko odbywa się przy wykorzystaniu bardzo wysokich temperatur.

Temperatury

Wysokie temperatury oznaczają, że większość tkanin nie będzie nadawać się podczas owego wydruku. Najlepszą tkaniną, która radzi sobie w takich warunkach jest poliester. Drukowanie odbywa się w temperaturach od 180 do nawet 210 stopni. Co do jakości wydruku to jest on bardzo dobry. Kolory są żywe, nasycone, zachowując jednocześnie głębię ostrości. Poliester bez cienia wątpliwości jest faworytem jeśli mowa o wydruku sublimacyjnym. Zaraz obok temperatury istotnym czynnikiem jest czas drukowania. Jest on niezwykle krótki i nie trwa dłużej niż 40 sekund.

Wydruk sublimacyjny- zastosowanie

Wydruk sublimacyjny to przede wszystkim nadruki na tkaninach, które można spotkać zarówno w odzieży sportowej, jak i młodzieżowej. To także sposób na ozdabianie poduszek, obrusów czy pościeli. Ponadto drukowanie sublimacyjne dotyczy także plecaków, piórników czy okładek. Jak widać możliwości są bardzo duże.

Zalety

Największą zaletą druku sublimacyjnego jest możliwość drukowania każdych wzorów. Przekłada się to bezpośrednio na szybkie reagowanie na zmiany w modzie. Druk ten to także ekologiczne rozwiązanie, dzięki zastosowaniu atramentu wodnego. Ogromną zaletą są także niskie koszta oraz czas drukowania. Ponadto po całym procesie nie ma konieczności stosowania dodatkowej obróbki takiego druku. Przygotowane ubranie przy pomocy druku sublimacyjnego jest trwałe, zachowując jednocześnie wysoką jakość.

Podsumowanie

Reasumując, zastosowanie sublimacji to świetne rozwiązanie podczas produkcji ubrań i nie tylko. Jest to metoda prosta, szybka, a ponadto tania. Przy pomocy tej metody można przygotować koszulki oraz inne gadżety.