Ciekawe

Jak wprowadzić zdrową dietę dla psa?

Nadwaga jest dość powszechnym problemem u zwierząt domowych, gdyż często właściciele karmią je w niewłaściwy sposób i dostarczają zbyt mało ruchu. Psom nie wystarczy wybiegać się w ogródku, aby utrzymać prawidłową masę ciała i zdrowotność fizyczną oraz psychiczną, konieczne są długie spacery poza terenem, w którym mieszkają.

Podstawą jest odpowiednia dieta

Nie zawsze karma odchudzająca dla psa rozwiąże problemy, zwłaszcza kiedy stosujemy ją w nieprawidłowych ilościach. Wiele karm light nie pomaga w odchudzaniu, gdyż posiada tylko obniżoną zawartość tłuszczu. Warto zaopatrzyć się w dobrą karmę wysokomięsną, która dostarczy psu odpowiednich składników odżywczych. W diecie odchudzającej powinno się unikać zbóż i różnego rodzaju innych zapychaczy, mających na celu zwiększenie kaloryczności karmy przy jednoczesnym obniżeniu ceny.

Dlaczego warto dbać o prawidłową masę psa?

Tak jak w przypadku człowieka, otyłość prowadzi do stopniowego wyniszczenia całego organizmu. Źle wpływa na prawidłową pracę układu krążenia oraz układu pokarmowego, powodując przedwczesną śmierć zwierzęcia. Ponadto, zbyt wysoka waga znacznie obciąża szkielet, a zwłaszcza stawy. Stają się one bardziej narażone na kontuzje i przy dużym zaniedbaniu otyłości u psa, zrzucenie masy zaczyna być trudne – niekiedy już prawie niemożliwe.

 

 

Warto dbać o prawidłową masę psa już od szczeniaka i stosować odpowiednie suplementy, które zabezpieczą stawy i wzmocnią odporność pupila. Odpowiednia dieta może wydłużyć życie psa nawet o kilka lat!