Ciekawe

Co warto wiedzieć o wiązaniach narciarskich atomic?

Wybranie porządnych wiązań narciarskich atomic jest bardzo dużym wyzwaniem nie tylko dla początkujących, ale również dla doświadczonych narciarzy. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla tych osób, które chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat wiązań narciarskich i nie tylko.

Wiązania narciarskie – co warto wiedzieć?

Wiązania narciarskie atomic jak powszechnie wiadomo są jednym z najistotniejszym elementów każdego sprzętu narciarskiego. Ich podstawowym zadaniem jest oczywiście wpięcie butów bezpośrednio w narty i wypięcie butów w razie mniej lub bardziej niebezpiecznego wypadku. W dzisiejszych czasach mało kto zdaje sobie sprawę z tego, ale to właśnie wiązania narciarskie pozwalają uniknąć kontuzji, a nawet złamania.

Wybierając nowe wiązania narciarskie atomic warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na regulację, a dokładniej mówiąc na to, ile siły trzeba zużyć do wpięcia buta. Na własnym bezpieczeństwie nigdy nie warto oszczędzać, dlatego też należy rozglądać się wyłącznie za oryginalnymi wiązaniami od renomowanego producenta.

Jak zbudowane są wiązania narciarskie?

Nowoczesne wiązania narciarskie składają się najczęściej z dwóch głównych elementów. Mowa tutaj oczywiście o noskach i piętach. Z przodu wiązania znaleźć można specjalne bezpieczniki, które umożliwiają wypięcie na bok. W tylnej części wiązań znajdują się z kolejne bezpieczniki, które umożliwiają wypięcie z góry. Oba bezpieczniki połączone są ze sobą specjalną płytką, dzięki której możliwe jest sprawne kontrolowanie nartami.

Warto wspomnieć także i o tym, że porządne wiązania narciarskie atomic powinny posiadać również ski stopery, które pozwalają zatrzymać narty po wypięciu. Przy zakupie nowych wiązań warto zwrócić uwagę nie tylko na ich cenę i design, ale również na jakość wykonania.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://proshop.com.pl/13-wiazania-narciarskie

Jakie zastosowanie?

Wybór konkretnych modeli wiązań w dużej mierze uzależniony jest od preferowanego stylu jazdy, wagi narciarza i od jego umiejętności. Podczas zakupu kierować trzeba się parametrem DIM, który określa siłę wypięcia. Dla najmłodszych narciarzy najlepszym wyborem są wiązania od 1 do 5 DIM. Osoby dorosłe powinny poszukać modeli od 3 do 10 DIM. 12/14 DIM to najlepszy wybór dla doświadczonych narciarzy i osób z dużą nadwagą.

Wygodne buty narciarskie jak powszechnie wiadomo odpowiadają jedynie za komfort jazdy. Wiązania mają kluczowy wpływ przede wszystkim na bezpieczeństwo jazdy, dlatego też nie można przejść obok nich obojętnie. Przy źle dobranych wiązaniach bardzo łatwo o kontuzje zwłaszcza, jak nie ma się zbyt dużego doświadczenia na stoku.