Ciekawe

Doskonałe przedmioty i doskonałe projekty

Od wieków ludzie lubili otaczać się pięknymi przedmiotami. Najpełniej tę potrzebę wyrażała sztuka w postaci obrazów i rzeźb, które umieszczano we wnętrzach, ale także w ogrodach (szczególnie tych we francuskim stylu). Następnie doszły jeszcze do tego interesujące fotografie (wielkoformatowe lub małe wystawy stworzone ze zdjęć wieszanych na ścianach) oraz artystyczna grafika.

Przedmioty codziennego użytku i sztuka użytkowa

Od zawsze też człowiek chciał, żeby przedmioty, którymi posługuje się na co dzień, także były piękne. Tworzono więc w ramach sztuki użytkowej niepowtarzalne rzeczy. Takie dekoracyjne meble, okna, naczynia, lampy, przybory do pisania czy mycia – powstawały na potrzeby na przykład dworu. Do każdego detalu przywiązywano szczególne znaczenie. Podsumowaniem tego myślenia była secesja, która wprowadziła sztukę do wnętrz mieszczańskich.

W XX wieku art déco – styl, który powiązał ściśle rzeczy codziennego użytku ze sztuką najwyższej rangi. Na przykład niezwykłe meble z tego okresu nadal są bardzo cenione. Jako antyki, ale także jako wzory dla projektów, które wciąż chętnie powielamy. Wyrafinowane, ozdobne, pozłacane lub inkrustowane kością słoniową, wykonane z najlepszych materiałów stoły czy szafy – klasyczne piękno.

Przedmioty użytkowe w XXI wieku

W dzisiejszych czasach także pragniemy otaczać się niepowtarzanymi rzeczami. Chcemy, żeby meble, oświetlenie, naczynia, elementy wyposażenia – były perfekcyjne pod względem estetycznym. Stawiamy przede wszystkim na minimalizm i elegancję czystej formy.

Natomiast samo projektowanie nowoczesnych przedmiotów pozwoli nam opanować kurs Inventor w CGWisdom. Na przykładzie projektowania lampki biurkowej nauczymy się tworzenia większości elementów mechanicznych oraz kompletnych urządzeń wraz z dokumentacją rysunkową.