Zdrowie i Uroda

Domowe sposoby na ból gardła

Ból i drapanie gardła, a często także chrypka przytrafiają się co jakiś czas każdemu z nas. Nie zawsze są to na tyle poważne dolegliwości, aby wybierać się z nimi do lekarza specjalisty, jednak skutecznie potrafią uprzykrzyć nam codzienne funkcjonowanie. Jak poradzić sobie z nimi samodzielnie?

Czym płukać gardło?

Skuteczną metodą będzie płukanie gardła. Możemy to robić różnymi roztworami – takimi przygotowanymi samodzielnie, a także takimi, które można nabyć bez recepty w aptekach. Najbardziej popularną metodą jest płukanie gardła roztworem wody z solą lub sodą. Te dwie substancje zapobiegają obrzękowi gardła, a także działają przeciwzapalnie. Gardło przepłukiwać możemy również roztworami z ziół. Najbardziej polecane w tym celu są szałwia oraz rumianek. Płukanie gardła przyniesie nam wyraźną ulgę w bólu i złagodzi zapalenie. Aby jednak tak się stało musimy być regularni – płukanki stosujmy nawet 3-4 razy dziennie. Bardzo ważna jest tu systematyczność.

Kiedy czujemy drapanie w gardle warto pozostać w domu przez 1 czy 2 dni, aby nie dopuścić do rozwoju infekcji. W tym czasie wygrzejmy się pod kołdrą, ale nie zapominajmy o odpowiednio regularnym wietrzeniu pomieszczenia, w którym przebywamy. Zadbajmy także o prawidłową wilgotność powietrza w naszym mieszkaniu – niewskazane jest przesuszanie śluzówki gardła.

Najbardziej naturalną, a jednocześnie skuteczną substancją pomagającą w przypadku zapalenia gardła jest oczywiście miód. Łagodzi on ból, nawilża nasze gardło, a także hamuje rozwój bakterii. Możemy przyjmować go pod różnymi postaciami. Idealna będzie na pewno ciepła herbata z cytryną i miodem. Równie skuteczne będzie także spożywanie miodu bez żadnych dodatków.

Najstarsza metoda to picie ciepłego mleka z masłem i czosnkiem

Pozwala to nawilżyć błonę śluzową gardła, co przynosi ulgę w bólu. Czosnek zaś ma właściwości bakteriobójcze.
Jeśli jednak objawy zamiast słabnąć nasilają się, możliwe, że konieczna będzie wizyta u lekarza. Pewne jest, że żadnych symptomów, jakich dostarcza nam nasz organizm, nie wolno lekceważyć.