Dom i Wnętrze

Co jest najważniejsze w projektowaniu oświetlenia w mieszkaniu?

Kolory oraz struktury materiału, meble, sprzęty domowe oraz inne elementy tego rodzaju to podstawa wyposażenia każdego domu. Projekt aranżacji wnętrza powinien być spójny pod każdym względem, dlatego też nie powinniśmy zapominać o jednym z najważniejszych czynników. Mowa tutaj oczywiście o oświetleniu.

Odpowiednio dobrane oświetlenie pozwala na podkreślenie wszystkich atutów i detali wnętrza

Dzięki odpowiednim zabiegom pozwoli ono także na ukrycie jego ewentualnych niedoskonałości. Światło może w optyczny sposób dodać lub odjąć centymetrów w pokoju. Słowem – oświetlenie może zdziałać prawdziwe cuda.

Dzisiejsze wnętrza nijak mają się do dawnych projektów, w których każde z pomieszczeń musiało być odgrodzone od siebie murem. Dziś jedna przestrzeń może służyć jako kilka niezależnych od siebie stref, które mają za zadanie pełnić funkcję określonych pomieszczeń. Cel każdego z nich może zostać określony właśnie przez odpowiedni dobór oświetlenia. Dzisiejsi architekci rzadko oddzielają kuchnię od jadalni czy salonu. Modne są dziś lofty, w których światło przemyka przez każde z ich zakamarków.

Na stronie e-klosz.pl znajdą Państwo szeroki wybór – plafony sufitowe i inne rodzaje oświetlenia

Projekt oświetlenia otwartej przestrzeni powinien łączyć ze sobą kilka stref, nadając im jednocześnie sporo praktyczności oraz funkcjonalności. Należy potrzymać się od chęci zastosowania licznych opraw, które przykuwają uwagę jednocześnie. Otwarta przestrzeń, która łączy w sobie wiele możliwości wymaga odpowiedniego oświetlenia. Dla przykładu jadalnia może zostać podkreślona przy pomocy wiszącej lampy, która wyzwala miękkie oraz ciepłe światło, które układa się ku dołowi.

Spójność kompozycji przede wszystkim

Jeśli pragniemy zaprojektować oświetlenie w naszym domu czy też mieszkaniu w naprawdę odpowiedni sposób, to koniecznym jest abyśmy wcześniej jasno określili jaką funkcję ma ono pełnić. W tym przypadku musimy wyróżnić sobie poszczególne rodzaje świateł:

  • oświetlenie ogólne, którego funkcją jest zastępowanie światła dziennego;
  • oświetlenie miejscowe lub kierunkowe, które ma doświetlać dane punktu w domu na przykład na potrzeby czytania czy też majsterkowania;
  • oświetlenie dekoracyjne, które powinno być dostosowane do powierzchni danego pomieszczenia. Mowa tutaj o jego wysokości, liczbie w jakiej występują okna czy nawet miejscach, w których stoją meble.

Dla przykładu, jeśli pragniemy podkreślić wypoczynkowy charakter naszego salonu to powinno się zdecydować na oświetlenie, które da możliwość regulowania swoich parametrów. Dzięki prostemu przełącznikowi, możliwym jest posiadanie kontroli nad temperaturą oraz miękkością światła. Z kolei oświetlenie główne może znajdować się tuż nad stołem lub stolikiem i być uzupełniane oświetleniem miejscowym, które będzie docierało z kątów pomieszczenia. Dzięki takiemu projektowi, można wydobyć całość charakteru danego salonu. To także sposób na sprawienie by można było dostosować jego oświetlenie do danej sytuacji. W końcu inaczej powinien wyglądać podczas wieczornego wylegiwania się na kanapie, a inaczej przy okazji wizyty przyjaciół.