Dom i Wnętrze

Ciekawe pomysły na metamorfozę mieszkania

Własne mieszkanie jest marzeniem każdego, ale niejednokrotnie trzeba na nie trochę poczekać i dlatego tak wiele osób decyduje się na wynajem. Trudno znaleźć lokum, które idealnie byłoby dopasowane pod względem wystroju wnętrz, ale można spróbować coś zmienić w aranżacji, aby poczuć się prawie jak u siebie.

 Możliwości metamorfozy mieszkania wynajmowanego

W mieszkaniu wynajmowanym raczej nigdy nie uda się osiągnąć całkowitego zadowolenia ze zmian aranżacyjnych. Przede wszystkim nie wolno zapominać, aby o ewentualnych pomysłach na inną aranżację wnętrz poinformować właściciela i zapytać jego o zgodę. Niezbyt często zdarza się uzyskać pełną aprobatę, szczególnie gdy zmiany miałyby okazać się dość drastyczne. W takiej sytuacji należy szukać rozwiązań, które przyniosłyby interesujący i satysfakcjonujący efekt, a jednocześnie zostałyby zaakceptowane przez właściciela.

Fototapety – oryginalna metoda na nowy wystrój

Teoretycznie mogłoby się wydawać, że odmowa przemalowania ścian na kolor bardziej odpowiadający osobom wynajmującym bądź kategoryczny zakaz zawieszania jakiegoś obrazu oznacza brak jakichkolwiek możliwości, aby wystrój wnętrz uczynić milszym oku, ale nie jest to tak do końca prawdą. Świetnym i wyjątkowo szybkim sposobem na ciekawą odmianę danego pomieszczenia będzie zastosowanie fototapety, z tym że należy wybrać fototapetę samoprzylepną wielokrotnego użytku.

Fototapeta tego typu wydaje się idealnym rozwiązaniem dekoracyjnym, kiedy nie ma żadnych szans na bardziej radykalne pomysły aranżacyjne, ale warto podkreślić, że jej walory na pewno docenią również osoby lubiące częste zmiany w wystroju wnętrz bądź szukające dekoracji sezonowych. Fototapety samoprzylepne nadają się nie tylko na ściany, ale również na gładkie powierzchnie drewniane, szkło lub metal. Można je wykorzystać do ozdobienia mebli, lodówki, drzwi czy też ścianek prysznica. Co ważne dla wynajmujących mieszkanie, w razie przeprowadzki bez problemu będzie można wziąć fototapetę ze sobą. Tak naprawdę w każdym momencie można fototapetę odkleić, aby przenieść ją w inne miejsce bądź z powrotem umieścić na folii transportowej. Niezwykle istotny jest fakt, iż po odklejeniu jej od ściany nie pozostaje żaden ślad. Fajny efekt dają fototapety 3d oferowane m.in. przez markę Foteks – wykorzystują one specjalnie zrobione zdjęcia przestrzenne sprawiające wrażenie głębi obrazu.

Inne ciekawe pomysły

Inwencja twórcza nie musi kończyć się na fototapetach, ponieważ zmianę wystroju wnętrz można osiągnąć także innymi sposobami. Czasami wystarczy zmienić poduszki, narzutę na kanapę i zasłony na okna, aby pomieszczenie nabrało zupełnie odmiennego charakteru. Podobny efekt da zawieszenie fotografii na ścianie albo małego plakatu. Nie trzeba przecież wiercić dziur w ścianach, gdyż tak lekkie elementy instaluje się za pomocą dwustronnych plastrów przyklejanych do powierzchni ściany. Natomiast w przypadku zgody na większe przeróbki, to na pewno warto przemalować meble na bardziej nowoczesny kolor. Pomysłów może być wiele i co jest szczególnie ważne, nie trzeba dużych nakładów finansowych bądź pracochłonnych wyborów, aby uzyskać w pełni satysfakcjonujący efekt.