Dom i Wnętrze

Budowanie domu – jak zminimalizować koszty inwestycji?

Budowa domu to olbrzymi wydatek, który zazwyczaj wiąże się z zaciągnięciem sporego kredytu na wiele lat. Oczywiście możliwe jest uzbieranie konkretnych środków na to, aby chociaż w połowie gotówką zapłacić za niezbędne materiały, jednak zazwyczaj inwestycja ta mocno szarpie naszym portfelem przez kolejne lata. Na szczęście obecnie budowanie domu wygląda nieco inaczej niż w czasach naszych rodziców. Dawniej domy budowano latami. Dzisiaj wybudowanie domu może trwać nie więcej niż kilka miesięcy.

Okazuje się również, że możliwe jest czynienie oszczędności podczas budowania naszego domu. Poniżej przedstawiamy zagadnienia, które pozwolą nam na zaoszczędzenie sporej ilości gotówki.
Pierwszym zagadnieniem jest oczywiście kupienie odpowiedniej ziemi. Szukając jej poza ścisłymi granicami miasta lub też wybierając grunty w mniejszych miejscowościach możemy liczyć na to, że cena będzie nieco niższa, co w przypadku gruntu robi sporą różnicę. Również działki o problematycznych kształtach okażą się znacznie tańsze – w ich przypadkach potrzebny jest konkretny plan zabudowania.

Gotowy dom z drewna

Drugim sposobem na zmniejszenie kosztów budowy domu wybór odpowiedniej technologii. Ciekawą alternatywą dla tradycyjnych metod wznoszenia budynków jest budownictwo lekkie. Dom z drewna nie tylko jest tańszy, ekologiczny i szybki w budowie, ale również niezwykle praktyczny.  Projekty domów drewnianych są tworzone w taki sposób, aby zaspokajać potrzeby szerokiego grona kupujących. W katalogach firm wyspecjalizowanych w projektowaniu i budowaniu domów kanadyjskich oraz norweskich znajdziemy projekty domów parterowych, jednopiętrowych, domów z poddaszem do zaaranżowania, domów z dodatkowym garażem lub też tylko podjazdem.

Ponadto, gotowy projekt jest znacznie tańszy od projektu zamawianego u architekta i tworzonego od zera. Wykorzystanie takiego projektu umożliwia także znacznie szybsze rozpoczęcie budowy. W przypadku tworzenia projektu od podstaw musimy uzbroić się w cierpliwość, gdyż czeka nas nie tylko proces tworzenia, ale i konsultacji i poprawek. Więcej praktycznych informacji na temat nowoczesnej metody znajdziesz na stronie