Zdrowie i Uroda

Ból gardła – od diagnozy do leczenia

Ból gardła pojawia się zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Może być on spowodowany infekcją wirusową, jak i bakteryjną, a może być też wynikiem przeciążenia. Z bólem gardła możemy poradzić sobie stosując sposoby z medycyny naturalnej lub sięgając po gotowe produkty z apteki.

Co na gardło?

Kiedy dopada nas ból gardła mamy tylko jeden cel — pozbyć się go. Niestety na ten rodzaj bólu nie pomogą zwykłe leki przeciwbólowe. Leki na ból gardła muszą mieć jeszcze kilka innych właściwości, aby usunąć przykry dyskomfort i ból gardła. Powinny działać przeciwbólowo, przeciwzapalnie, odkażająco i łagodząco. Kiedy stan zapalny gardła dopiero się rozpoczął i infekcja nie zdążyła rozprzestrzenić się na cały organizm, można zadziałać miejscowo. Wystarczy pić dużo płynów, płukać gardło woda z solą, sodą, lub innym specyfikiem na gardło i ewentualnie ssać jakieś pastylki, które załagodzą stan zapalny i lekko znieczulą gardło. Może być to np. Gardlox, Orofar, Cholinex. Do picia możemy używać wody, ale również herbatek ziołowych z rumianku, cytryny i miodu. Napoje te, oprócz odkażania gardła, będą pomocne w walce całego organizmu z infekcją.

Spójrz w lustro

Kiedy gardło zaczyna boleć, warto zwyczajnie je obejrzeć. Wystarczy poświecić sobie latarką z telefonu i wyciągnąć język. Jeżeli gardło jest lekko zaczerwienione, a ból nie trwa długo, organizm powinien sobie poradzić z infekcją z lekkim wspomaganiem domowymi sposobami na przeziębienie. Jednak kiedy ból narasta a na tylnej ścianie gardła i wokół migdałków widoczne są białe naloty czy inne wykwity, należy zgłosić się do lekarza. Mogą one świadczyć o poważnej infekcji bakteryjnej lub grzybiczej gardła i będzie wtedy trzeba zastosować antybiotyk. U niektórych pacjentów infekcje gardła nawracają lub antybiotykoterapia jest nieskuteczna. Należy wtedy rozszerzyć diagnostykę przynajmniej o wymaz z gardła, aby dowiedzieć się, z jakimi bakteriami walczymy i jaki lek jest w stanie sobie z nimi poradzić. W ramach profilaktyki bólu gardła należy unikać picia z tej samej butelki czy kubka z innymi, czy używania tych samych sztućców i należy wzmacniać układ odpornościowy w okresie zwiększonych zachorowań.