Biznes

Co to jest spedycja kolejowa?

Transport kolejowy przeżywa swój renesans. Niewątpliwie na popularność tego środka komunikacji wpływ ma otwarcie Nowego Jedwabnego Szlaku, który łączy Polskę i Chiny, a tym samym stał się bramą Europy na ładunki eksportowane z Państwa Środka. Dzięki inwestycjom i procedurom, które uprościły kolejne etapy frachtu nie ma konieczności przeładowywania towarów na granicy, co spowodowało, że czas przejazdu pociągu na całej trasie mieści się w granicach 14 dni. Dzięki temu kolej skutecznie konkuruje ze statkami.

Jak działa spedycja kolejowa?

Samo przewiezienie ładunku z jednego terminala na drugi to tylko jedne z elementów, jakim zajmuje się spedycja kolejowa. Poza tym warto pamiętać o tym, że towary muszą być dostarczone, załadowanie i przewiezione oraz rozładowane w terminalu docelowym. Często również w ramach usług multimodalnych są również doręczane do odbiorcy w systemie door-to-door. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się transport drogowy, a cały proces wymaga oczywiście odpowiednich czynności logistycznych. To właśnie stałe elementy spedycji kolejowej, która dodatkowo obejmuje również obsługę celną czy też wsparcie w zakresie przygotowania niezbędnej dokumentacji.

Jakie ładunki przewozi się koleją?

Transport szynowy obejmuje przede wszystkim przewozy węgla z kopalni, cystern z paliwem z rafinerii czy też zboża do młyna. Poza tym świetnie sprawdza się również na dłuższych trasach i jest chętnie wybieranym środkiem lokomocji dla towarów importowanych z Chin, Mongolii, Kazachstanu. Po dotarciu do Polski towary są dostarczane w różny sposób do krajów europejskich. Poprawia się stale infrastruktura torów i terminali, a co za tym idzie prognozuje się, że coraz więcej pociągów będzie przyjeżdżać z Chin do Polski, a tym samym wzmacniać się będą relacje handlowe.

Cena transportu kolejowego

Przy wyliczaniu opłat za fracht kolejowy należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wagę i wielkość przesyłki. Najczęściej do wyceny bierze się wartość wyższą i w większości przypadków będzie to objętość. Cena spedycji kolejowej jest na tyle atrakcyjna, że stanowi silną konkurencję dla transportu kolejowego i morskiego. To również świetny osób na przewożenie dużych i ciężkich ładunków na krótszych lub dłuższych trasach. Co istotne, to dość szybki środek lokomocji, więc towary dostarczane są terminowo. Oczywiście wybrane opcje dodatkowe mogą ten czas wydłużyć.

Jak wysyłać towary koleją?

Najczęściej ładunki wysyła się transportem kolejowym konwencjonalnym. To przewozy wagonowe, które sprawdzają się przy dostarczaniu różnego rodzaju ładunków stałych i płynnych. Najczęściej w ten sposób przewożone są duże ilości węgla, rudy, stali, paliw, cieczy, artykułów chemicznych na duże odległości. Transport kontenerowy jest realizowany na specjalnych paletach i tu najczęściej realizowane są usługi multimodalne. Nierozpieczętowane kontenery przewozi się pociągiem najczęściej z portów lub do portów w Gdyni, Gdańsku czy w innych europejskich miastach. Z Chin do Polski kontenery podróżują 14 dni, czyli zdecydowanie której niż drogą morską.

aszkubis.pl -sf.org aubezpieczenia.pl