Ciekawe

Bakterie do szamba – czystość, ekologia i oszczędność

Osoby, które obawiają się instalacji szamba przy swoich domach mogą być pewne, że prawidłowo eksploatowany zbiornik będzie w pełni bezpieczny i dla nich i dla środowiska. Dlatego nie należy przy wyborze działki pod budowę domu kierować się tylko obecnością instalacji kanalizacyjnej. Nowoczesne szamba to zbiorniki w pełni bezpieczne i wciąż stanowią najtańszy sposób na odprowadzenie nieczystości z budynku mieszkalnego. Aby ograniczyć uciążliwość zawartości zbiornika w momencie jego opróżniania, warto zastosować biopreparaty powodujące rozkładanie się nieczystości. W tym celu stosuje się bakterie, które rozkładają ścieki, a te są nie tylko bezpieczniejsze do środowiska i ludzi, ale również nie wydzielają brzydkich zapachów. Można je zakupić w wielu sklepach internetowych z chemią gospodarczą.

Bakterie rozkładają nieczystości w szambie

Zawartość szamba to mieszanina fekaliów oraz innych substancji pochodzących z gospodarstwa domowego, w tym tłuszczów, detergentów, kwasów, białek, a także papieru. Wysokiej jakości bakterie do szamba są w stanie rozłożyć wszystkie z nich, co skutkuje tym, że nie zachodzą procesy psucia się. Rezultatem tego jest głównie to, że zawartość szamba nie wydziela przykrych zapachów. Ponadto, szambo rozłożone przez bakterie jest bardziej ekologiczne i nie stanowi zagrożenia w razie awarii czy wycieku.

Zastosowanie bakterii do szamba wpłynie na częstotliwość jego opróżniania, a tym samym na koszty jego eksploatacji. Wpłynie to też na konsystencję zawartości, a to zapobiegnie zatykaniu rur. Osoby stosujące takie biopreparaty mogą być pewne, że bakterie do szamba nie niszczą zbiornika ani jego oprzyrządowania. Nie powodują one korozji, nie są toksyczne, a tym samym są całkiem bezpieczne dla środowiska i ludzi. Jeśli tylko cała instalacja jest wykonana prawidłowo, nie ma zagrożenia, że bakterie te wydostaną się poza nią.

Gdzie kupić bakterie do szamba?

O preparaty do rozkładania ścieków w szambie najlepiej pytać w sklepach, gdzie sprzedawana jest chemia gospodarcza i przemysłowa. Najszybciej jednak będzie je zamówić przez internet. W sieci działa wiele sklepów, które specjalizują się w takim właśnie asortymencie. W ich ofercie znajduje się rozmiata chemia gospodarcza, w tym między innymi bakterie służące neutralizacji ścieków w szambach i innych przydomowych instalacjach. Stosowanie bakterii do szamb można uzupełnić stosując inne środki do czyszczenia i konserwacji instalacji kanalizacyjnej.

Aplikując produkt należy stosować się do instrukcji podanych przez producenta oraz wziąć pod uwagę objętość ścieków. Pierwsze dozowanie zazwyczaj jest większe niż każde następne. Nawet po opróżnieniu część bakterii zostaje w zbiorniku przyczyniając się do namnażania kolejnych. Biorąc pod uwagę koszt zakupu biopreparatów zawierających bakterie do szamba, ich zastosowanie nie stanowi obciążenia dla budżetu domowego, gdyż zwróci się w niższych kosztach eksploatacji.