Ciekawe

Aluminium, które jest tak chętnie wykorzystywane

Nie od dziś wiadomo, że materiał, który chcemy obrobić wymusza na nas wykorzystanie odpowiednich narzędzi. Nikt dłutkiem nie obrabia stali, wiertłem do stali nie wierci w betonie oraz brzeszczotem nie tnie cegieł. Nieodpowiedni wybór narzędzia może sprawić, że efekty naszej pracy będą niewspółmierne do wysiłku, jaki w nią włożymy.

Tego nie znajdziesz w tablicy Mendelejewa

Aluminium, bo o tym materiale będzie mowa, nie występuje naturalnie w przyrodzie oraz na próżno go szukać w tablicy okresowej pierwiastków. Aluminium wytwarza się z glinu. Materiał ten jest stosunkowo miękki i łatwy obróbce. Charakteryzuje się on również niską masą właściwą oraz dobrym współczynnikiem odprowadzania ciepła. Niestety ze względu na jego niską wytrzymałość stosuje się różne domieszki, które w połączeniu z odpowiednią obróbką cieplną nawet kilkukrotnie zwiększają jego wytrzymałość.

Właściwości aluminium zagwarantowały mu szerokie spektrum zastosowań w praktycznie każdej sferze naszego życia. Wykorzystywane jest w produkcji profili okiennych, budownictwie oraz przemyśle lotniczym i motoryzacyjnym. Charakter materiału wymusza także wykorzystanie odpowiednich narzędzi, jak na przykład frezy palcowe do aluminium.

Kilka słów o obróbce

Obróbka aluminium nie różni się znacznie od obróbki stali, jednakże i tu zachodzą pewne różnice. Podczas frezowania występują tutaj wysokie prędkości obrotowe orz posuwy. Frez palcowy do aluminium może obracać się nawet z prędkością przekraczającą 20.000 obrotów na minutę. Należy jednak pamiętać o odpowiednim doborze narzędzi, maszyny oraz właściwym zamocowaniu elementu obrabianego. Najczęściej stosowane kilkuostrzowe frezy palcowe pokryte są powłokami diamentowymi lub DCL/PCD. Zyskują w tym przypadku zwiększoną odpornością na przepalenie, szczególnie ważne podczas pracy bez chłodzenia.

Frezy palcowe do aluminium muszą odznaczać się również efektywną możliwością odprowadzania wiórów. Dlatego ich zarys spiralny oraz ostrza różnią się od narzędzi przeznaczonych do obróbki twardszych materiałów takich jak stal. Przy samej obróbce natomiast należy pamiętać by frez był możliwie ciągle zagłębiony w aluminium. Częste wjazdy i wyjazdy narzędzia mogą przełożyć się na odkształcenia oraz zarysowania materiału. Podobnie jak przy każdej z wykonywanych prac, jej sukces polega na doświadczeniu oraz wiedzy operatora.

Frezy palcowe do aluminium w swojej ofercie firma Frezwid