Zdrowie i Uroda

Ochrona butów przed bakteriami

Ochrona butów przed bakteriami to bardzo ważna rzecz jeżeli chcemy zachować je świeże i zmniejszyć zaparzania stopy, a także rozmaite choroby. Przede wszystkim czyste buty oferują nam znaczne zmniejszenie ryzyka grzybicy!

 

Sposobów na ich czyszczenie jest co najmniej kilka

Po pierwsze domowy sposób to zastosowanie nawilżanych chusteczek, którymi po prostu wyciera się wnętrze buta. Chusteczki powinny wyschnąć i wyparować, a jeżeli nie wyparowują to dobrze jest później przemyć buty od środka wodą. Substancje chemiczne, które tam zostaną mogą być nieprzyjazne dla naszej stopy.

Z tego powodu polecamy korzystać z chusteczek alkoholowych, bo alkohol wyparowuje i skutecznie usuwa zarazki. Jest to skuteczna metoda na odświeżenie dopiero co zapoconych butów. Alkohol odparowuje wraz z potem, dlatego warto wystawić takie buty na świeżym powietrzu żeby się przewietrzyły. Po takim zabiegu pozostaną prawie jak nowe.

Jeżeli nie chcecie korzystać z chusteczek alkoholowych Polecamy środek w spryskiwaczu o nazwie Incidin M Spray

Jeżeli walczymy z bardziej uciążliwym zapachem wewnątrz buta można je potraktować suchym szamponem do włosów, którym należy dokładnie spryskać wnętrze buta, a następnie gdy szampon wyschnie wciągnąć go odkurzaczem. Minusem tego zabiegu jest to, że na części wewnętrznej buta zostanie trochę białego osadu, którego odkurzacz nie usunie. Wtedy możemy domyć resztę.

Dużym plusem natomiast jest to, że suchy szampon zabiera ze sobą rozmaite tłuszcze i zabrudzenia, które trudno jest wybrać chusteczkami.

Dodajmy, że w krytycznym stanie zabrudzenia butów mogą rozwijać się tam nawet pasożyty – pchły. czy świerzb – ale to już inny temat.

 

Napiszcie w komentarzu jakie jeszcze tacie sposoby na czyszczenie buta

Oczywiście można je dać do pralki. Adidasy lub lżejsze buty letnie warto wyprać w pralce, jeżeli jest to napisane na etykiecie. Gorzej z ciężkimi butami zimowymi, które mogą uszkodzić pralkę. Wtedy warto spróbować dać je do pralni przemysłowej. Nie jest to najtańsze, ale bardzo skutecznie czyści buta.

Uwaga! buty z membranami mogą zostać uszkodzone podczas prania mechanicznego. W takich przypadkach można udać się do krawca i zapytać jak odnowić membranę.

Oczywiście warto pamiętać też o tym by odpowiednio zabezpieczać buty różnymi preparatami, które są dostępne w sklepach obuwniczych.