Zwyrodnienie stawów
Choroba zwyrodnieniowa stawów to choroba ludzi starszych, chociaż w ostatnich latach dotyka coraz więcej ludzi przed 50-tym rokiem życia. Objawy zwyrodnienia stawów są łatwe do zauważenia, stawy bolą pod obciążeniem, a w czasie poruszania stawami coś trzeszczy. Na re objawy trzeba zwracać baczna uwagę, bo czasami nie są zbyt silne i nie skłaniają do wizyty u lekarza. Zbyt późne rozpoznanie i podjęcie leczenia może skończyć się ograniczeniem ruchomości stawów, sztywnością i zniekształceniami widocznymi na zewnątrz.
Przyczyną zwyrodnienia stawów jest uszkodzenie chrząstki stawowej, która pokrywa powierzchnię stawów i wraz z mazią stawową zmniejsza tarcie w trakcie poruszania i amortyzuje obciążenia. Chrząstka stawowa zużywa się w sposób naturalny wraz z wiekiem, ale zużycie to może być przyspieszone poprzez uprawianie sportu albo ciężką pracę przy wykonywaniu niektórych zawodów. Również wady postawy oraz inne choroby mogą przyczynić się do szybszego zużywania chrząstki stawowej. Czynników takich jest znacznie więcej (portaldlazdrowia.pl/zwyrodnienie-stawow/).
Zwyrodnienie stawów w pierwotnej postaci nie ma konkretnej przyczyny, którą można z całą pewnością wskazać. Natomiast postać wtórna może być spowodowana przez urazy stawów lub kości, inne choroby stawów, wady budowy, zakażenia, inne choroby np. choroby tarczycy. Rozwój choroby związany jest z czynnikami ryzyka. Na część z nich, takie jak wiek, płeć lub obciążenia genetyczne nie mamy wpływu, ale większość z nich można minimalizować. Do takich czynników można zaliczyć otyłość lub słabe mięśnie – tym czynnikom łatwo przeciwdziałać. Jeśli uprawiamy wyczynowo sport albo wykonujemy pewne zawody obciążające stawy, także można i trzeba to zmienić. Leczenie zwyrodnienia stawów to przyjmowanie leków (leczenie farmakologiczne), a w niektórych przypadkach leczenie chirurgiczne (więcej o chorobach stawów portaldlazdrowia.pl/kategoria/choroby/choroby-stawow/).