Zdrowie i Uroda

Zespół jelita drażliwego – jak sobie z tym poradzić?

Jest to nieuleczalna choroba, która jest jedną z najczęstszych powodów nieobecności w szkole czy pracy. Choroba, choć jest nieuleczalna, nie uniemożliwia normalnego życia i można załagodzić jej przebieg.

 

Dlaczego się pojawia?

Zespół jelita drażliwego (Irritable Bowel Syndrome, w skrócie IBS), niegdyś nazywany nerwicą jelit jest przewlekłą chorobą układu pokarmowego. Przyczyny IBS nie są do końca znane, ale są czynniki, które wpływają na rozwój choroby. Są to m.in. zaburzenia na osi mózgowo-jelitowej, nieprawidłowa motoryka jelit, nadwrażliwość trzewna czy przebyte niegdyś biegunki spowodowane infekcjami.
IBS może pojawiać się także z powodu nadużywania środków na przeczyszczenie oraz przez spożywanie niektórych pokarmów. Zachorowaniu na IBS sprzyjają także stany lękowe, depresja i stres.

 

Jakie są objawy IBS?

Choroba objawia się zaparciami, biegunką, bobkowatym stolcem z domieszką śluzu. Skutkiem takich objawów jest rozdrażnienie, ból głowy, zaburzenie koncentracji, wychudzenie i niepokój, a także odwodnienie (jeśli w przypadku biegunki nie zadbamy o odpowiednią ilość przyjmowanych płynów).
Osoby, które cierpią na zespół jelita drażliwego mają bardzo wrażliwy układ pokarmowy na różne bodźce, zwłaszcza te mechaniczne. Często odczuwają wzdęcia pomimo niewielkiej ilości gazów w jelitach bądź wzmożone parcie na stolec, choć przy wypróżnieniu jest niewielka ilość. Przez IBS u ponad połowy pacjentów stwierdza się lęki i depresję, co nasila objawy, zwłaszcza ból bucha spowodowany stresem. Jest to trochę jak błędne koło – im bardziej chory się stresuje, tym ciężej znosi IBS, a im ciężej znosi IBS, tym cięższa jest przypadłość.

 

Leczenie zespołu drażliwego jelita

Leczenie IBS powinno przebiegać pod nadzorem lekarza i zazwyczaj jest długotrwałe. Przebieg leczenia zależy od tego, czy przypadłość jest pierwotna czy wtórna.
W przypadku pierwotnej odmiany, leczenie jest długotrwałe i koniecznie pod nadzorem lekarza. Chory powinien stosować odpowiednią dietę, przyjmować odpowiednie leki i zminimalizować stres oraz prowadzić regularny tryb życia.
Jeśli IBS jest wtórny, dodatkowo leczy się przyczynowo, czyli likwiduje się chorobę w innym narządzie, która powoduje zespół drażliwego jelita.
Można też stosować leki wspomagające chorego doraźnie, jak Tribux czy No-Spa.