Ciekawe

Zdolność kredytowa

Starając się o kredyt w banku musimy wiedzieć kilka podstawowych rzeczy. Po pierwsze, o kredyt możemy starać się jedynie w banku bądź SKOK-u. Pozostałe instytucje mogą udzielić nam pożyczki. Po drugie, bank nie udzieli kredytu każdemu. Jednak zawsze będzie musiał zweryfikować potencjalnego kredytobiorcę. Ponadto, o tym czy udzieli nam kredytu czy też nie, decyduje samodzielnie jeśli jego zdaniem posiadamy zdolność kredytową.

 

Czym jednak jest owa zdolność kredytowa

Mówiąc najprościej, bank weryfikuje czy będzie nas stać na spłatę kredytu. Bank jako sprzedawca, chce zarabiać na swoich produktach. Nie jest instytucją charytatywną, zatem zależy mu na odpowiedzialnych partnerach, którzy wywiążą się z zawartej umowy. Aby ocenić zdolność kredytową, bank sprawdza naszą historię kredytową w BIK, sytuację finansową, aktualne zobowiązania, sytuację rodzinną.

Jeśli chodzi o naszą historię kredytową, zgodnie z polskim ustawodawstwem, każdy bank przed udzieleniem kredytu ma obowiązek weryfikacji potencjalnego kredytobiorcy w Biurze Informacji Kredytowej. Ma to znaczny wpływ na ocenę naszej zdolność kredytowej. Dzięki temu bank jest w stanie ocenić czy bedziemy dobrymi partnerami i czy wywiązujemy się z zawartej umowy. Z BIK dowiemy się nie tylko tego czy spłaciliśmy wszystkie swoje zobowiązania ale także tego czy robiliśmy to terminowo. Ponadto, sprawdzimy tam także czy na naszym koncie są aktualnie spłacane zobowiązania. Dowiemy się też czy wcześniej składaliśmy wnioski o kredyt i czy jakiś bank odmówił nam jego udzielenia.

Aspektem, mającym wpływ na naszą zdolność kredytową jest nasza sytuacja finansowa

To, że ma tutaj znaczenie źródło naszych dochodów oraz ich wysokość nie jest dla nikogo niespodzianką. Jednak poza tym bank interesować się będzie także tym ile miesięcznie wydajemy na pokrycie opłat stałych takich jak czynsz za mieszkanie, opłaty za media, koszt utrzymania samochodu i paliwo itd. Aby dobrze ocenić naszą zdolność kredytową dla banku ważne jest także to ile osób pozostaje na naszym utrzymaniu.

Na zdolność kredytową mają także wpływ nasze aktualne zobowiązania, czyli inne kredyty i pożyczki, które spłacamy. Niewielu wie jednak o tym, że do zobowiązań zaliczymy także alimenty. Jeśli więc sąd zasądził, że musimy płacić alimenty, również to należy zaliczyć do naszych zobowiązań.

Dzięki porównaniu naszych dochodów i wydatków bank może w prosty sposób stwierdzić czy zostają nam jeszcze jakieś wolne środki, które mogą posłużyć np. na spłatę raty kredytu. Nasza sytuacja finansowa w połączeniu z historią kredytową w pełni obrazuje zdolność kredytową. Jednak tak jak wspomnieliśmy na samym początku, ostateczna decyzja o przyznaniu kredytu należy wyłącznie do banku.

Jeżeli szukasz profesjonalnej pomocy przy konsolidacji swoich kredytów koniecznie odwiedź stronę firmy Habza Finanse https://habzafinanse.com.pl/ firma specjalizuje się w trudnych kredytach, pomaga wyjść z pętli zadłużeń.