Zakup mieszkania od dewelopera
Zakup mieszkania to bardzo ważna inwestycja w życiu. Warto więc dokładnie ją przemyśleć, by nie podjąć żadnej pochopnej decyzji. Jest to również jedna z największych transakcji, dlatego nie należy się spieszyć z wyborem nieruchomości.
Posiadana zdolność kredytowa
W pierwszej kolejności zanim rozpocznie się przeglądanie ofert mieszkań dostępnych na rynku należy sprawdzić swoją zdolność kredytową. W tym celu należy udać się do jednej z placówek instytucji finansowej i sprawdzić do jakiej wysokości uzyska się kredyt.
Warto zdecydować się na taki krok jeśli nie posiada się odłożonych środków pieniężnych na zakup nieruchomości. Im bardziej dokładnie uda się oszacować swoją zdolność kredytową, tym szybciej będzie można wybrać mieszkanie, które będzie najbardziej atrakcyjne pod względem finansowym.
Wybór nieruchomości na rynku
Wybierając mieszkanie, warto kierować się konkretnymi parametrami, w tym ceną, lokalizacją powierzchnią i udogodnieniami. Najwięcej ofert jest dostępnych na stronach internetowych, dlatego też warto poszukiwać ofert przede wszystkim w sieci. Deweloper najczęściej również zamieszcza ofertę w sieci, gdzie można dokładnie zapoznać się z tym, jakiego rodzaju mieszkania można kupić.
Najczęściej po takiej analizie można wytypować kilka mieszkań. Gdy już do tego dojdzie, warto przyjrzeć się im jak najdokładniej, by poznać ich mocne i słabe strony. Deweloper najczęściej wymienia tylko same zalety, ale jak wiadomo, mieszkania mogą mieć też swoje wady, jak na przykład zbyt bliskie sąsiedztwo innych budynków.
Zawarcie transakcji z deweloperem
Kiedy już wybierze się mieszkanie, czas na podjęcie negocjacji z deweloperem, który może być mniej lub bardziej elastyczny pod tym względem. Niekiedy deweloper proponuje upusty, innym razem nie będzie chciał podejmować żadnych negocjacji cenowych. Wiele też pod tym względem będzie zależeć od panującej sytuacji na rynku i od atrakcyjności danej oferty.
Gdy uda się już ustalić cenę, klient podpisuje umowę deweloperską. Zanim dojdzie do transakcji nabywca powinien otrzymać wzór razem z dołączonym prospektem informacyjnym. W umowie powinien znaleźć się zapis o zobowiązaniu obydwu stron do zawarcia ostatecznej umowy przenoszącej własność lokalu w określonym terminie.
Materiały do tekstu udostępniła firma Partner Capital – deweloper Wrocław