Zdrowie i Uroda

Wygląd zewnętrzny to nie wszystko, ale warto o niego dbać

Mały biust spędza sen z powiek niejednej kobiecie, które w ostateczności są w stanie nawet wybrać się do chirurga plastycznego z nadzieją na rozwiązanie swoich problemów. Powiększanie biustu polega wówczas na wszczepieniu implantów pod każdą piersią. Co warto wiedzieć o tego typu operacjach plastycznych?

Powiększanie biustu od strony praktycznej

Operacje plastyczne piersi są jednymi z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej i cały czas zyskują coraz większą liczbę chętnych. Najczęściej pacjentkami są kobiety niezadowolone z kształtu i wielkości swoich piersi, co chcą zmienić za pomocą ingerencji we własne ciało. Czasami wystarczy korekcja biustu, zwłaszcza w przypadku kobiet po ciąży, których piersi utraciły dawny kształt. Wówczas wykonuje się nacięcie wzdłuż konturu piersi, przez co chirurg może wyznaczyć powierzchnię skóry do wycięcia oraz nowe miejsce na brodawkę. Oczywiście i w tym przypadku należy się liczyć z bliznami, które pozostaną do końca życia, co może skutecznie zrazić wiele kobiet. Na powiększanie biustu można sobie pozwolić wtedy, gdy jest już zakończony rozwój gruczołów piersiowych. Dlatego też najlepiej, gdy pacjentka ma już ukończone 18 lat. Kobiety, które powiększyły sobie piersi przed zajściem w ciążę, nie tracą możliwości karmienia piersią, ponieważ implanty nie mają wpływu na płód.

Dostępne metody

Operacyjne powiększanie biustu jest najpopularniejszą metodą zwiększenia go o dwa rozmiary. Stosuje się implanty piersiowe okrągłe, które sprawiają wrażenie pełniejszej piersi oraz anatomiczne, które są zbliżone do naturalnego kształtu piersi. Mogą być one wykonane z silikonu lub chlorku sodu.
Z kolei powiększanie biustu tkanką tłuszczową, polega na pobraniu tkanki tłuszczowej z podbrzusza czy pośladków, a następnie wstrzykiwaniu jej w okolice biustu. Pewne doniesienia podają, że istnieje ryzyko powstawania torbieli piersiowych w przypadku tej metody.
Jest jeszcze powiększanie biustu kwasem hialuronowym, co umożliwia zabieg polegający na wstrzyknięciu do piersi owego kwasu. Jednak okazuje się, że ta metoda nie daje trwałych efektów, ponieważ powiększenie piersi utrzymuje się jedynie przez 12 miesięcy, a następnie wymagane jest ponowne przeprowadzenie zabiegu.

Powikłania

Operacyjne powiększanie biust jest metodą inwazyjną, która wiąże się dodatkowo z możliwością wystąpienia powikłań czy też komplikacji. Po zabiegu mogą bowiem pojawić się bóle piersiowe, trudności w gojeniu się ran pooperacyjnych i okolic implantu, krwawienia, kurczenie się kapsuły wokół implantu, pęknięcia skóry, wypadnięcie implantu, nadwrażliwość brodawek. Oczywiście nie są to częste przypadki, ale trzeba być świadomym potencjalnych zagrożeń wynikających z ingerencji w organizm.