Turystyka

Wybieramy się do Sandomierza

Jednym z celów turystycznych osób, które eksplorują południową część Polski jest Sandomierz. Bardzo dobrze znana miejscowość – chyba nie ma wśród turystów osób, które nie wiedzą, że jest to miasto warte odwiedzenia. Czy na weekend czy na tydzień urlopu zawsze będzie coś ciekawego do zrobienia w tym mieście.

Miasto Królów

Sandomierz to dawna siedziba królów i książąt, w której co krok widać budowle wzniesione za ich panowania. Z Zamku Królewskiego pozostała tylko część, ale mimo wszystko imponująca. Przekształcono go na Muzeum Okręgowe, w którym znajduje się mnóstwo dawnych pamiątek, okazów, antyków. Zwiedzanie muzeum to gratka dla miłośników historii i starych przedmiotów, które mimo upływu lat zachowały swój kształt.

Sandomierz został uznany za Pomnik Historii i wpisany na listę przez prezydenta Andrzeja Dudę. Miasto jest historycznym zespołem architektoniczno-krajobrazowym, w którego skład wchodzą liczne zabytki. Są to: gotycka kolegiata, bazylika pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Panny Marii z freskami w stylu rusko – bizantyńskim, Dom Długosza, kościół pod wezwaniem św. Jakuba z klasztorem dominikanów, układ urbanistyczny z czasów średniowiecznych z prostokątnym rynkiem i geometryczną siatką ulic, otoczony pozostałościami murów miejskich z zachowaną gotycką Bramą Opatowską, gmach szkoły jezuickiej zw. Collegium Gostomianum, dawne klasztory reformatów i benedyktynek.

Miasto wąwozów

Sandomierz ma ciekawe położenie. Znajduje się na skraju nadwiślańskiej wysoczyzny oraz na wielu wzgórzach – z tego powodu jest nazywane miastem „siedmiu wzgórz”. Z wielu wysoko położonych punktów można oglądać panoramę miasta, Wisłę, okoliczne wzgórza oraz góry Tatry i Bieszczady.

W Sandomierzu znajdują się dwa słynne wąwozy: Wąwóz św. Królowej Jadwigi i Wąwóz Piszczele. Spacer po nich to punkt kluczowy w trakcie pobytu w tym mieście. Nocleg Sandomierz oferuje w takich miejscach, z których bardzo łatwo jest się dostać do tych miejsc.

Dla miłośników gór

Dla fanów górskich wędrówek też nie zabraknie atrakcji. Góry Pieprzowe z rezerwatem geologiczno-przyrodniczym. Spacer po górach to nie tylko wyjątkowa forma aktywności, ale również czyste powietrze i możliwość zobaczenia unikalnych skamielin. Nocleg Sandomierz blisko gór ma dużą bazę pokoi na każdą kieszeń. Można przenocować niedaleko gór i cieszyć się ich widokiem co rano.

Ze szczytu gór można oglądać panoramę miasta, okoliczne wioski, wzgórza, a przy dobrej widoczności Tatry i Bieszczady, a także przepływającą tuż obok miasta Wisłę. Dla poszukujących dogodnego noclegu Sandomierz jest na tyle otwarty dla turystów, że miejsc nie braknie dla nikogo.