Dom i Wnętrze

Własny dom – jak zaplanować budowę i nie zbankrutować?

Budowa domu to obecnie znacznie prostsze przedsięwzięcie niż 20-30 lat temu. Dawniej nasi rodzice wznosili domy siłą własnych rąk. Sama budowa mogła również trwać długie lata – wszystko za sprawą niedostępności materiałów budowlanych czy też braków finansowych. Dzisiaj wybudowanie domu wymaga od nas w sumie… wyłącznie sporych nakładów finansowych. Okazuje się jednak, że również na tym polu możliwe jest poczynienie odpowiednich oszczędności. Wszystko za sprawą nowoczesnych rozwiązań. Jakich?

Podstawowym sposobem na oszczędność podczas budowania domu jest poszukiwanie działki z dala od centrum miast, jak również na terenach mniej atrakcyjnych. Jeśli nie zależy nam na bliskości sklepów czy placówek szkolnych, a do pracy możemy dojeżdżać, z pewnością taka opcja okaże się znacznie lepsza dla naszego portfela. Warto również szukać działek o trudnych kształtach, np. wąskich skrawków ziemi.

Tani dom z drewna

Oszczędności poczynić możemy również na polu samego projektu domu. Do niedawna jedyna opcją zdobycia takiego projektu było udanie się do architekta i wspólna praca nad projektem naszego przyszłego domu. Niestety, takie zadanie trwało nierzadko kilka tygodni i zmuszało nas do spotkać ze specjalistą w celu uzgodnienia najważniejszych aspektów, zmian, naniesienia poprawek. Kilkutygodniowa praca architekta nie była również tania, gdyż za takie zlecenie pobierał on równowartość kilku tysięcy złotych.
Alternatywą dla konieczności zatrudniania architekta jest skorzystanie z gotowych projektów domów jednorodzinnych. Znajdziemy je w topowych pracowniach architektonicznych. Mogą dotyczyć one pięknych, małych domów parterowych, domów z poddaszami, domów z podjazdami lub garażami i wielu innych.
Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że gotowe projekty są znacznie tańsze. Dodatkowo budowę możemy rozpocząć już w dniu zakupu! Dodatkowe oszczędności może przynieść rezygnacja z klasycznego, murowanego domu na rzecz zgrabnego, nowoczesnego domu zaprojektowanego w technologii szkieletowej. Dom z drewna jest nie tylko bardzo tani w budowie, ale rówież eksploatacji. Istotny jest również fakt, że prace budowlane mogą ruszyć w dowolonym momencie w ciągu roku i nie trwają dłużej niż cztery miesiące!