Ciekawe

Wesele a tantiemy do ZAIKS-u. Czy trzeba je płacić?

Niewiele Par Młodych o tym wie, ale każde wesele z punktu widzenia prawa autorskiego to impreza, na której odtwarza się czyjeś autorskie utwory. W związku z tym autorzy tych utworów powinni otrzymać za ich wykorzystanie do zabawy wynagrodzenie, zwane tantiemami. Kwestii tej w Polsce pilnuje ZAIKS, czyli Związek Aktorów i Kompozytorów Scenicznych. Kto powinien je zapłacić?

Zespół czy DJ?

Nie ważne, czy decydujemy się zatrudnić DJ’a czy zespół na wesele. Muzycy zobowiązani są zapłacić tantiemy do ZAIKS-u. Chociaż prawo nie określa, kto konkretnie powinien je zapłacić (zgodnie z nim powinien to być „organizator imprezy” – a więc dom weselny, małżonkowie lub muzycy), powszechnie przyjęło się, że opłaty tej dokonuje właśnie DJ lub zespół na wesele. Przeważnie jest to kwota równa około 10% tego, co muzyk zarobi w daną noc. Jeśli jednak opłacenie tantiem przypadnie nowożeńcom, można wyliczyć ich wartość na stronie internetowej ZAIKS-u.

Sala weselna czy plener?

Nie jest istotne również miejsce imprezy. Nawet, gdy nie wynajmujemy sali weselnej, a wesele odbywa się na naszym własnym podwórku, dla ZAIKS-u liczy się głównie fakt odtwarzania utworów, za które twórcy muszą otrzymać swoje tantiemy.

Formalności

Gdy wynajmujemy muzyków na imprezę, zawsze należy z nimi podpisać umowę. W niej oprócz daty imprezy, ceny za usługę i innych ustaleń, powinna być zawarta kwestia ZAIKS-u. Doświadczony zespół na wesele sam powinien dopilnować tej kwestii, jednak zawsze warto dokładnie sprawdzić, czy w umowie taki zapis się pojawia. Jeśli nie, po ustaleniu kto ma zapłacić tantiemy, dopiszmy to do umowy.

Kontrole

Pracownicy ZAIKS-u są upoważnieni do kontrolowania imprez, na których wykorzystuje się cudzą twórczość. Kontroler ma więc prawo pojawić się na weselu i poprosić o dowód na zapłacenie tantiem. Chociaż zdarza się to niezwykle rzadko, na pewno lepiej jest być przygotowanym na taką okoliczność, niż stresować się w tak pięknym dniu. Niezapłacenie opłat ZAIKS-owi może skończyć się sprawą sądową.