Zdrowie i Uroda

WEGANIZM: ZDROWY I ETYCZNY STYL ŻYCIA

Zdrowy wybór

Weganizm jest stylem życia, którego podstawową cechą jest stosowanie diety wegańskiej, czyli takiej, która polega na rezygnacji ze spożywania produktów zwierzęcych oraz na wyeliminowaniu ich ze wszystkich innych aspektów życia. Weganie rezygnują więc ze spożywania mięsa oraz produktów, których wytwarzanie wymaga zabicia zwierzęcia. Nie jedzą nabiału, a zamiast mleka spożywają zdrowe, odżywcze mleko migdałowe, sojowe czy ryżowe. Zazwyczaj rezygnują także ze spożywania miodu. Weganie nie stosują kosmetyków i nie kupują ubrań wytworzonych ze skór, futer, wełny ani jedwabiu. Ponadto nie biorą udziału w rozrywkach, w których wykorzystuje się zwierzęta, na przykład w polowaniach, zoo, cyrku. Jedną z ważnych dla nich zasad jest nie używanie kosmetyków i leków testowanych na zwierzętach.

Jak wygląda wegańska dieta?

Weganie w swej diecie wykorzystują przede wszystkim warzywa, owoce, zboża, produkty mączne oraz rośliny strączkowe, takie jak różne gatunki fasoli, soję, soczewicę, ciecierzycę, groch oraz bób. Ponadto orzechy, nasiona oraz oleje roślinne. Dieta wegańska jest jedną z najbardziej restrykcyjnych pochodnych wegetarianizmu. Jednak odpowiednio zaplanowana powoduje, że jest pełnowartościowa, spełnia zapotrzebowanie żywieniowe i może zapewniać korzyści zdrowotne przy zapobieganiu i leczeniu niektórych chorób. Ludzie decydują się na weganizm ze względów zdrowotnych, ekologicznych, duchowych, religijnych, jednak najczęstszym powodem przejścia na dietę wegańską są pobudki etyczne. Weganie uważają, że zwierzęta, tak jak ludzie, mają prawo do życia i do wolności.

Mimo, że dieta tego typu, z pozoru wydaje się niezwykle trudna do wprowadzenia w życie, wiele wegańskich potraw możemy przygotować własnoręcznie, bez większego problemu.

Mleko sojowe z wyciskarki

Jednym z podstawowych elementów diety wegańskiej, zastępujących tradycyjne mleko krowie, jest mleko roślinne, np. sojowe. Przygotować można je w domu, przy pomocy… wyciskarki do soków! Ważne, aby było to urządzenie, którego mechanizm rozmieszczony jest poziomo. Tego typu wyciskarki dostępne są m.in na stronie https://hurom.com.pl. Działanie wyciskarek Hurom oparte jest na mechanizmie wolnoobrotowego wyciskania SST, dzięki któremu składniki nie tracą swoich wartości odżywczych. Aby wzmocnić walory smakowe przygotowanego mleka, można dodać do niego np. łyżeczkę cukru trzcinowego lub ziarenka wanilii. Tak przygotowane mleko, będzie nie tylko niezwykle zdrowym, ale również smacznym uzupełnieniem wegańskiej diety!