Zdrowie i Uroda

Wątroba – antytoksyczny organ – jak ją wspomóc?

Wątroba jest organem, który oczyszcza nasz organizm z toksyn, które serwujemy jej w ciągu dnia. Należą do nich leki, kawa, herbata, tłuste, smażone potrawy, alkohol i papierosy. Wątroba jest rodzajem filtra, który odsiewa zanieczyszczenia i pomaga wydalić je z organizmu za pomocą układu wydalniczego.

Funkcja wątroby

Oprócz oczyszczania organizmu z toksyn, wątroba pełni około 500 funkcji w naszym organizmie, między innymi magazynuje glikogen, witaminy A, D, B12, enzymy, wydziela żółć służącą do trawienia tłuszczy, przetwarza zużyte czerwone krwinki w bilirubinę, pełni funkcję krwiotwórczą u płodu i wiele innych. Jak widać, pracy ma dużo, a na co dzień nie ułatwiamy jej życia. Każda cześć wątroby pełni nieco inną funkcję, dlatego trzeba to uwzględniać przy usuwaniu części tego organu. Wątrobę można przeszczepić, ale nie da się bez niej żyć.

Naturalny detoks organizmu

Wątroba doskonale radzi sobie z małymi, sporadycznymi dawkami toksyn czy nadmiaru glukozy we krwi. Jednak kiedy jest przeciążana non stop, może się zbuntować. Początkowe objawy problemów z wątrobą to odbijanie, wzdęcia po posiłku, ból i uczucie rozpierania w nadbrzuszu. Przy długotrwałych problemach mogą się pojawić również przebarwienia na skórze twarzy. Jeżeli objawy utrzymują się długi czas, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Jak zregenerować wątrobę?

Aby poprawić stan naszej wątroby, możemy zacząć od detoksu naszego organizmu, czyli od pozbycia się wszelkich toksyn. Pomocne w tym są wszelkiego rodzaju zioła oczyszczające organizm, koktajle owocowo-warzywne z dużą ilością antyoksydantów i duża ilość wypitej wody. Dodatkowo można się wspomóc preparatami poprawiającymi prace wątroby i dróg żółciowych, co także usprawnia detoks organizmu. W niektórych artykułach można spotkać się z terminem odkwaszania organizmu. Nie należy tego mylić ze zmianą odczynu ph w organizmie na zasadowy, co w sumie byłoby szkodliwe. Regeneracja wątroby i detoks organizmu powinien być skupiony wokół prawidłowego odżywiania, jeżeli będziemy spożywać przetworzoną żywność, nadużywać alkohol, papierosy, leki przeciwbólowe żadne leki na wątrobę nie poprawią jej stanu.