Technologia

Szybki montaż świetlików dachowych

Naturalne światło nie tylko wpływa dobrze na nasze samopoczucie, ale także zapewnia odpowiednie oświetlenie pomieszczeń. Umożliwia także oszczędzanie energii elektrycznej i mniejsze rachunki. Jednak są takie miejsca, gdzie trudno sobie poradzić z odpowiednim doświetleniem pomieszczenia.

Dziś świetlik dachowy można zamontować samodzielnie, gdyż z zestawami jest dostępna instrukcja. Zanim jednak przystąpimy do montażu świetlika powinniśmy zdjąć część pokrycia dachowego. Łaty należy dociąć tak, aby powstał jeden otwór. Montaż świetlików nie jest zbyt trudny, dlatego można się go szybko nauczyć. Pierwszym krokiem jest nałożenie kołnierza uszczelniającego. Nakładamy go bezpośrednio na otwór, który właśnie zrobiliśmy. W kolejnym kroku nakładamy świetlik, który musimy przymocować za pomocą wkrętów. Na samym końcu kładziemy gąbkę maskującą, która wypełni szczelinę między pokryciem dachowym a świetlikiem. Na samym końcu wystarczy odpowiednio dociąć wystające elementy. W kolejnym kroku należy przygotować kolejnych warstw dachu. Należy wyciąć otwór, przez który poprowadzimy tunel. Folię należy przyciąć tak, aby można było nią owinąć drewniany stelaż.

Jednym z ostatnich etapów montowania świetlika jest wycięcie otworu w suficie. W ten sposób możemy połączyć z nim tunel ze świetlikiem. Jeśli mamy do czynienia z sufitem z drewna, to możemy użyć wyrzynarki. Najlepiej jest ołówkiem narysować sobie okrąg o odpowiedniej średnicy. Natomiast jeśli sufit jest po prostu betonowy, to potrzebna będzie do tego diamentowa piła. Należy zachować szczególną ostrożność, aby nie trafić w belkę konstrukcyjną. Kiedy wszystko się uda, można już założyć pierścień. Warto pamiętać, aby uszczelnić wszystkie ważne elementy. Na samym końcu możemy zamontować szybę akrylową wraz z pierścieniem sufitowym. Montaż nie jest niczym skomplikowanym, ale pierwszy raz powinniśmy wykonywać pod okiem specjalisty. Oczywiście, uczymy się na błędach. Świetlik na zewnątrz przypomina typowe okno do poddaszy. Jednak jest sprawdzonym sposobem, na doprowadzenie naturalnego światła do ciemnego pomieszczenia.