Sposoby na zgagę
Zgaga jest stanem zapalnym wywołanym cofaniem się treści soku żołądkowego do przełyku. Zaistniały piekący ból jest objawem, który przeważnie promieniuje od nadbrzusza aż do gardła. Zgaga atakuje ludzi niezależnie od wieku, jednak znaczna większość cierpiących na nią to ludzie po 50 roku życia. W trakcie leczenia stosuje się teki typu anesteloc, które hamują wydzielanie kwasu solnego w soku żołądkowym. Jakie są najlepsze sposoby na zgagę?
Zgaga – ogólna charakterystyka
Zgaga występuje przeważnie 1-2 godziny po posiłku, kiedy to częściowo strawiony pokarm wraz z kwasem solnym cofa się z żołądka do przełyku. Bywa, iż jest ona tak silna, że wręcz pali w nadbrzuszu lub za mostkiem, a nawet powoduje bóle w klatce piersiowej. Towarzyszą jej zazwyczaj takie objawy jak problemy z połykaniem, gorzki smak w ustach, bóle brzucha a czasem nawet wymioty.
Zgaga – przyczyny
Główną przyczyną pojawienia się zgagi jest rozluźnienie dolnego zwieracza przełyku – mięśnia, który oddziela przełyk od żołądka. Właściwie funkcjonujący zwieracz kurczy się po przejściu połkniętego pokarmu przez przełyk, blokując tym samym pożywieniu drogę powrotną. Brak tego napięcia może prowadzić do wystąpienia refluksu. Rozluźnienie zwieracza przełyku może być spowodowane przyjmowaniem niektórych pokarmów, paleniem papierosów oraz niektórymi lekami (blokerów kanału wapniowego, doustnych środków antykoncepcyjnych, leków uspokajających, nasercowych czy nitratów).
Zjawisko to bardzo często pojawia się również u ciężarnych w pierwszym trymestrze ciąży. W wyniku intensywnego wydzielania przez organizm przyszłej matki progesteronu (hormonu działającego rozluźniająco na mięśnie układu pokarmowego). Natomiast w kolejnych miesiącach ciąży zgaga jest wywołana na skutek nacisku powiększonej macicy na żołądek- wzrastające ciśnienie w jamie brzusznej skutkuje wypychaniem z żołądka treści pokarmowej.
Ponadto zgaga może występować wraz z podrażnieniem lub zapaleniem przełyku, przepuklinie rozworu przepony oraz wzmożonym wydzielaniu w żołądku kwasu solnego.
Jak zwalczać zgagę?
Osoby cierpiące na zgagę powinny zadbać o odpowiednią higienę żywienia oraz racjonalną dietę. Posiłki powinny być częste (nawet 5 razy dziennie), ale pożywne oraz spożywane w pozycji wyprostowanej. Pożywienie powinno się dokładnie rozgryzać, połykać w małych porcjach i nie popijać. Na czczo oraz pomiędzy posiłkami rekomendowane jest przyjmowanie płynów obojętnych – letnia przegotowana woda, ziołowe herbaty, mleko. Ostatni posiłek należy spożyć przynajmniej 3 godziny przed snem.
Pomocne jest również pozbycie się nadwagi, rzucenie palenia, unikanie prac związanych z pochylaniem się oraz spanie w pozycji uniesionej głowy lub tułowia. Ulgę mogą przynieść leczenia farmakologiczne przy użyciu inhibitorów pompy protonowej jak np. anesteloc.