Biznes

Sporty ekstremalne dla ludzi kochających adrenalinę

Coraz więcej osób postanawia nie tylko uprawiać popularne sporty jak jogging, jazda na rowerze czy pływanie, ale chcąc zakosztować zupełnie innych doznań postanawiają spróbować sportów ekstremalnych. Jednym z nich, który z roku na roku coraz bardziej zyskuje na popularności jest kurs spadochronowy, który daje niesamowite poczucie wolności oraz ogromny zastrzyk adrenaliny.

Czy taki kurs jest dla każdego?

Aby móc zapisać się na kurs spadochronowy należy spełnić kilka postawionych przez organizatorów wymagań. Przede wszystkim istnieją limity wiekowe – aby móc zapisać się na kurs trzeba mieć ukończone szesnaście lat oraz posiadać podstawowe wykształcenie. Nie ma tutaj górnej granicy wieku. Trzeba także posiadać ubezpieczenie OC oraz okazać się orzeczeniem lotniczo-lekarskim klasy 3.

Kursant powinien również znajdować się w odpowiednim przedziale wagowym, który podyktowany jest bezpieczeństwem oraz wytrzymałością sprzętu. Skoczek powinien ważyć maksymalnie ok. 110 kg.

Na czym polega kurs spadochronowy?

Dla wszystkich pasjonatów podniebnych akrobacji organizatorzy przygotowali kurs AFF czyli przyspieszony kurs swobodnego spadania, który składa się z trzech głównym części. Pierwsza z nich to sześciogodzinny wykład mający na celu zaznajomić kursantów z budową spadochronu, zasadami bezpieczeństwa oraz techniką lotu począwszy od wyjścia z samolotu, a na bezpiecznym lądowaniu skończywszy.

Po przyswojeniu teorii pora na praktykę, czyli serię skoków z wysokości czterech tysięcy metrów w towarzystwie instruktora. Podczas tych skoków kursant musi opanować odpowiednią sylwetkę podczas lotu oraz kontrolowanie wysokości. Cały kurs kończy się skokiem egzaminacyjnym w towarzystwie instruktora. Podczas tego skoku uczeń musi pokazać, że potrafi kontrolować swoje ciało, potrafi odzyskać odpowiednią pozycję po wykonaniu salta czy beczki oraz, że potrafi bezpiecznie wylądować w miejscu wyznaczonym przez egzaminatora.

Kurs zakończony i egzamin zdany – co dalej?

Po pozytywnie zdanym egzaminie skoczek otrzymuje Świadectwo Kwalifikacji Skoczka Spadochronowego na podstawie którego może dokonywać samodzielnych skoków ze spadochronem z wysokości 4 tysięcy metrów. W późniejszym czasie może on także skakać w większych formacjach w kilka osób.

Ukończenie kursu spadochronowego to dla wielu osób spełnienie marzeń. Nieporównywalne do niczego innego poczucie wolności jakie dają skoki ze spadochronem potrafią być fantastycznym uzależnieniem, dla którego warto wstawać każdego ranka. Sporty ekstremalne fantastycznie napędzają do działania i dają świetną motywację do kolejnych, pozytywnych zmian w życiu.

Artykuł powstał we współpracy ze Strefą Silesia z Gliwic