Spadochroniarstwo – jak zacząć przygodę?
Człowiek zaczął marzyć o podboju przestrzeni powietrznej jeszcze na długo przed tym, zanim technika umożliwiła wzbicie się w przestworza. Dziś istnieje wiele możliwości na to, aby móc zdobyć swój własny kawałek nieba, a jednym z nich jest spadochroniarstwo. Co powinieneś wiedzieć o tym niezwykłym sporcie?
Spadochroniarstwo to nie tylko skoki
W powszechnej opinii funkcjonuje przekonanie, według którego spadochroniarstwo jest jedynie opadaniem z otwartą czaszą spadochronu. Już na wstępie warto zaznaczyć, że jest to ledwie część prawdy.
Skoki spadochronowe to w dużej mierze ewolucje, wykonywane w trakcie swobodnego spadania i z otwartą czaszą. Jednym z najtrudniejszych trików, jest precyzyjne lądowanie w ściśle wyznaczonym punkcie.
Mówimy tu jednak o niezwykle zaawansowanym poziomie, na razie skupmy soę na podstawach, pozostających w zasięgu „zwykłych śmiertelników”.
Pierwszy skok – jak zacząć?
Zanim udamy się na kurs spadochronowy, warto sprawdzić, czy podołamy niezwykle silnym emocjom, jakie towarzyszą tej dyscyplinie. Pierwszy skok jaki wykonasz, to skok w tandemie. Co kryje się pod tym pojęciem? Spieszymy z odpowiedzią.
Skoki tandemowe wykonywane są w parze z instruktorem. W tym przypadku, niezbędne akcesoria to uprząż łącząca skoczków i specjalnie przygotowany spadochron, który poradzi sobie z ciężarem dwóch osób.
Do uprawiania skoków tandemowych nie są potrzebne kursy spadochronowe ani specjalistyczne badania. Właśnie dlatego jest to idealny sposób na rozpoczęcie swojej przygody z tym niezwykłym sportem. No dobrze, a co, jeśli zechcemy skakać bez pomocy?
Kurs spadochronowy
W takiej sytuacji, niezbędne jest już specjalistyczne szkolenie. Kursy spadochronowe prowadzone są w niemal wszystkich aeroklubach w całym kraju. Przygotowanie trwa od 3 do 4 tygodni i składa się z dwóch części – teoretycznej i praktycznej.
Kurs poprzedzają specjalistyczne badania, prowadzone w uprawnionym do tego ośrodku. Ma to na celu weryfikację kondycji fizycznej przyszłego skoczka i jest etapem absolutnie niezbędnym.
Artykuł przygotowany we współpracy ze Strefą Silesia z Gliwic