Skąd bierze się kamień nazębny?
Kamień nazębny powoduje dyskomfort, ponieważ sprawia, że uśmiech traci promienność i zdrowy wygląd. Zaniedbany, może także stać się przyczyną poważniejszych problemów z zębami. Na szczęście stosunkowo łatwo go usunąć w gabinecie dentystycznym za pomocą prostych zabiegów oczyszczających.
Kamień nazębny powstaje poprzez stwardnienie osadu gromadzącego się na zębach. Sole mineralne zawarte w ślinie mineralizują tzw. płytkę nazębną (czyli osad), która powstaje już kilka godzin po umyciu zębów. Wówczas nie da się już usunąć go za pomocą pasty i szczoteczki.
Kamień nazębny, oprócz tego, że jest defektem kosmetycznym, zagraża także zdrowiu zębów. Zawarte w osadzie bakterie przyczyniają się zakwaszania środowiska jamy ustnej, a w konsekwencji do próchnicy. Poważną konsekwencją nieusuwania kamienia są także choroby dziąseł i przyzębia. Przez kamień nazębny może rozwinąć się parodontoza. Niestety, zaniedbanie oczyszczania jamy ustnej grozi również poważniejszymi konsekwencjami. Bakterie rozwijające się w zanieczyszczeniach mogą wywołać nawet choroby narządów wewnętrznych jamy brzusznej.
Aby zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego, należy przede wszystkim dbać o higienę jamy ustnej – regularnie szczotkować zęby (po każdym posiłku), używać nici dentystycznej oraz płynu do płukania z fluorem. Nie wszystkie zanieczyszczenia jesteśmy jednak w stanie usunąć samodzielnie. Optymalnie dwa razy w roku powinniśmy poddać się zabiegowi usuwania osadu i kamienia nazębnego. Standardowe zabiegi oczyszczające to skaling (obecnie najczęściej przy użyciu ultradźwięków) i piaskowanie. Takie zabiegi bez problemu wykona każdy dobry dentysta Łódź jest miastem, w którym znajduje się wiele świetnie wyposażonych gabinetów. Każdy z nich ma w standardowej ofercie zabiegi usuwania płytki nazębnej.