Dom i Wnętrze

PONAD 30 PRZYKŁADÓW OKIEN W RÓŻNYCH STYLACH DO KAŻDEGO POMIESZCZENIA W DOMU

Okna wypełniają nasze domy światłem, izolują je od zimna, chronią i oczywiście otwierają pomieszczenia na zewnątrz. Oto informacje, których potrzebujesz, aby wybrać swój. Dzięki nim nawet najciemniejszy klimat zmienia się w radosną przestrzeń. Otwarte, stanowią połączenie ze światem zewnętrznym; oferują widoki, naturalne światło i wentylację. Ich wzór, kolor i wielkość mają duży wpływ na wystrój. 

RODZAJE OKIEN 

 

Poniżej odkryjesz wszystkie rodzaje okien, które możesz wybrać, aby oświetlić pomieszczenie w zależności od ich kształtu, struktury, materiałów i rodzaju otwarcia. Okna kasetowe, aluminiowe, dachowe lub sufitowe są idealne do pomieszczeń na poddaszu, okna uchylno-obrotowe lub typu świetlik do pomieszczeń wewnętrznych lub jeśli po prostu chcesz wykorzystać przestrzeń ścienną do umieszczenia mebli. 

Wybór okna i miejsce, jakie zajmuje w pomieszczeniu, to dwie kluczowe przesłanki nie tylko do uzyskania optymalnego oświetlenia, ale także do zapewnienia, że jest to element doskonale wkomponowany w przestrzeń, jak płótno zdobiące pokój, zwłaszcza jeśli masz szczęście mieć widok na naturę lub wyjątkowy krajobraz. Warto zainwestować w dobre i nowoczesne okna, o czym możesz poczytać także tutaj – https://www.oknonet.pl/news/news,28605,w,wielkoformatowe-okna-do-nowoczesnych-domow.html.

Izolacja oferowana przez okno powinna być kolejnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze potrzebnego okna. A mówiąc o izolacji mamy na myśli dwa aspekty: akustyczny i termiczny. Otwory okienne to najbardziej narażone punkty, przez które do domu dostaje się więcej hałasu, a zimą ucieka ciepło z ogrzewania. Warto więc zasięgnąć dobrej rady u profesjonalistów. Są okna z podwójnymi szybami, które tworzą większą barierę termiczną i akustyczną. Jeśli więc mieszkasz np. w centrum miasta, koniecznie unikaj hałasu samochodów.

 

Lub jeśli mieszkasz w obszarach o bardzo ekstremalnym klimacie z bardzo niskimi lub bardzo wysokimi temperaturami, ważne jest, że okna są izolowane, abyś mógł osiągnąć komfortową temperaturę wewnątrz domu i nie marnować ogrzewania lub klimatyzacji, z kosztami energetycznymi i ekonomicznymi, które to pociąga za sobą. Przygotuj się więc do podjęcia remontu, którego potrzebuje Twój dom, aby wypełnić go światłem. Zmień okna, aby osiągnąć bardziej energooszczędny dom, a zobaczysz, że Twój rachunek za prąd zacznie spadać. 

 

NOWA GENERACJA OKIEN DACHOWYCH 

 

Okna z płaskim dachem weszły na inny poziom. Dzięki profilom, które ledwo odstają, nie zobaczysz okien, zobaczysz niebo, jak twierdzi Velux. Możesz wybrać między płaską a zakrzywioną szybą, a te nowe okna są dostępne w wielu rozmiarach.  To doskonałe rozwiązanie, aby zyskać dużo światła w każdym pomieszczeniu, a najlepsze jest to, że można je obsługiwać z telefonu komórkowego. OKNA DE GUILLOTINA – Otwiera się i zamyka dzięki pionowemu przesunięciu każdego ze swoich skrzydeł, choć mobilność można rozszerzyć dla obu, aby ułatwić mycie po obu stronach okna. Wykonuje je z ramami drewnianymi, PCV, aluminiowymi oraz w połączeniu drewna i aluminium. 

 

O DOBREJ IZOLACJI TERMICZNEJ 

 

Nadający się zarówno do okien jak i drzwi system profili PVC Kömmerling 76 gwarantuje doskonałą izolację temperaturową. Mając zaledwie 76 mm grubości, posiada 6 szczelnych komór powietrznych, które zapewniają optymalny współczynnik przenikania ciepła – wartość, która mierzy ilość energii traconej przez okno na każdy stopień różnicy między zewnętrzem a wnętrzem. Zawiera również dodatkową uszczelkę w skrzydle, która ogranicza ruchy powietrza w komorze szklanej. Dostępne w różnych wykończeniach. 

 

OKNA DE BARROTILLO 

 

Składa się z dekoracji okiennej opartej na pionowych i poziomych pasach ułożonych na przemian w kształt krzyża. Można je przykleić do zewnętrznej strony szyby lub, jeśli okno jest dwuszybowe, włożyć w szczelinę między nimi. Efekty dekoracyjne są bardzo podobne, jednak w przypadku tego drugiego łatwiejsze jest czyszczenie, gdyż jest to ciągły arkusz.

 

ŁUK PÓŁKOLISTY 

 

Choć pierwotnie popularne były przede wszystkim w domach wiejskich, łukowate okna są dziś koniecznością także w mieszkaniach miejskich. Jedyna trudność może pojawić się przy ich ubieraniu. Jeśli nie ma zbyt wiele miejsca między końcem okna a sufitem, przymocuj pręt do sufitu, aby upewnić się, że zasłony nie ukryją piękna łukowego wykończenia. Firma wykonuje modele z PVC, ale jeśli wolisz naturalny materiał, projektant wykonuje projekty z litego drewna. 

OKNA DACHOWE – Otwarcie okna w dachu skośnym to doskonała opcja, która zapewnia dodatkową dawkę światła. W tej kuchni firma wybrała model z obrotowym oknem otwieranym: skrzydło obraca się o 180º, aby ułatwić czyszczenie od wewnątrz. Zawiera również specjalną klapę, która umożliwia wentylację bez konieczności otwierania skrzydła.  

 

Z PANELAMI STAŁYMI 

 

Spektakularny krajobraz zdeterminował projekt tego okna, które składa się z zakrzywionego panelu górnego i dwóch pionowych paneli bocznych – wszystkie trzy są stałe – oraz dwóch środkowych skrzydeł z otwieraniem skrzydłowym. Obszerne wymiary, zwłaszcza łukowate uzupełnienie, pozwalają cieszyć się widokami i rozszerzają poczucie głębi w pomieszczeniu i rozszerzyć poczucie głębi w salonie. Dzięki temu, że są otwierane, środkowe skrzydła ułatwiają czyszczenie zewnętrznej strony stałych szyb.