Zdrowie i Uroda

Podstawowe sposoby depilacji

Depilacja to proces usuwania włosów z naszego ciała. Najczęściej podejmują się jej kobiety, choć coraz popularniejsza staje się również wśród mężczyzn. Jest wiele sposobów depilacji – usuwanie włosków depilatorem, plastrami z woskiem, czy laserem.

Maszynki do golenia

Najprostszym sposobem usunięcia włosków z naszego ciała jest po prostu golenie ich za pomocą jednorazowych lub wielokrotnego użytku maszynek do golenia. Jest to sposób stosunkowo tani i co bardzo ważne dla osób szczególnie wrażliwych na ból – całkowicie bezbolesny. Ma jednak wiele wad – maszynki nie usuwają cebulek włosów, przez co efekt gładkiej skóry jest bardzo krótkotrwały. Włosy ponadto odrastają ciemniejsze i twardsze, przez co coraz trudniej później jest się ich pozbyć. Jeśli używamy maszynki do golenia warto pamiętać, aby szczególnie dbać o higienę. Używajmy zawsze tylko i wyłącznie swojej maszynki i przechowujmy ją w bezpiecznym miejscu. Zazwyczaj golimy się pod włos, jednak może to spowodować, że uszkodzimy naskórek. Po goleniu użyjmy łagodzącego kremu, aby nie dopuścić do powstania podrażnień skóry.

Depilacja woskiem

Depilacja woskiem jest dość bolesną metodą usuwania włosków. Możemy użyć wosku na zimno lub na ciepło. Wosku na zimno używamy najczęściej w formie plastrów. Należy je przykleić na miejsce, z którego chcemy się pozbyć włosów, a następnie energicznym ruchem zerwać. Dzięki temu włosy usunięte zostaną wraz z cebulkami, przez co nie odrosną nawet przez kilka następnych tygodni. Podobnie jest kiedy używamy wosku na ciepło. Należy go podgrzać, a następnie nanieść na skórę. Pamiętajmy, aby wosk nie był gorący, gdyż wtedy narażamy się na bolesne poparzenia naskórka.

Usuwanie owłosienia depilatorem

Depilator to dość kosztowny wydatek. Lepsze urządzenia kosztują nawet kilkaset złotych. Jest to jednak opłacalna inwestycja, gdyż nie musimy wydawać już pieniędzy na maszynki do golenia, czy też wosk do depilacji. Depilacja depilatorem jest dość bolesną metodą, jednak jedną z najskuteczniejszych. Włosy są usuwane razem z cebulkami, dlatego też efekt gładkiej skóry pozostaje z nami przez bardzo długi czas. Aby zniwelować dokuczliwy przy takiej depilacji ból, możemy schłodzić skórę, co przyniesie nam lekką ulgę.

Depilacja laserowa

Jest to zdecydowanie najbardziej kosztowna metoda depilacji, jednak jest najskuteczniejsza. Możemy z niej skorzystać jednak tylko w profesjonalnych gabinetach. Laser niszczy cebulki włosów, przez co włoski zostają usunięte na stałe. Nie wystarczy jednak jeden zabieg laserem – najczęściej zabiegi powtarzane są kilkukrotnie.