Dom i Wnętrze

Podjazd do domu – jaki wybrać i jaki będzie jego koszt?

Kostka brukowa, płyty ażurowe, beton wylewany, żwir czy kruszywo – jaki rodzaj podjazdu do domu wybrać i z czego najlepiej go wykonać? Wszystko zależy od położenia domu, ilości aut oraz zasobności portfela. Nie bez znaczenia jest również estetyka wykonania podjazdu do domu. Dowiedz się, jakie są opcje i ile kosztują.

Podjazd do domu – po co go w ogóle wykonywać?

Podjazd do domu jest ważnym i potrzebnym utwardzeniem nawierzchni. Dzięki niemu w sposób komfortowy można wjechać na posesję lub zaparkować przed garażem. Jeśli ulokujemy samochód na ziemi bez jakiegokolwiek utwardzenia, to w niektórych przypadkach możemy mieć problem z wyjazdem z posesji – zwłaszcza przy niepogodzie (deszczach oraz intensywnych opadach śniegu). Ponadto taki podjazd do domu wygląda nieestetycznie i będzie często rozjeżdżany.

 

Podjazd jest potrzebny w szczególności przy nierównym lub pochyłym terenie. Przy obfitych opadach deszczu woda będzie się gromadziła na powierzchni (tworząc na podjeździe spore kałuże) lub co gorsza będzie wpływała do garażu. Odpowiednio wykonany podjazd do domu wyposażony jest również w studzienki kanalizacyjne, które nie dopuszczą do takiej sytuacji.

 

Z tych powyższych kwestii wysuwa się oczywisty wniosek, iż podjazd do domu to konieczność. Pozostaje tylko wybór odpowiedniego względem estetyki i ceny, jaką jesteśmy w stanie za niego zapłacić.

Rodzaje podjazdu do domu

Wyróżniamy kilka najpopularniejszych podjazdów do domu, które mają swoją specyfikę oraz określoną cenę. Wybór rodzaju podjazdu do domu nie powinien być jednak traktowany autonomicznie. Należy wziąć pod uwagę całe otoczenie oraz rozplanowanie przestrzeni – zwłaszcza, jeśli część garażowa do domu łączy się z tą wejściową. Nieestetycznie wyglądałoby połączenie kostki brukowej z wylanym na podjazd betonem. Zobacz, jakie rodzaje podjazdu do domu warto rozważyć.

 

  • Kostka brukowa – podjazd do domu z kostki brukowej jest najchętniej wybieranym. To dlatego, że jest uniwersalnym wykończeniem wjazdu na posesję czy drogą prowadzącą do drzwi wejściowych. Kostka brukowa jest antypoślizgowa, dlatego dobrze sprawdza się jako podjazd – zwłaszcza zimą czy podczas ulewnego domu. Do tego jest to estetyczne rozwiązanie. Za wykonanie takiego standardowego pojazdu trzeba zazwyczaj zapłacić ok. 5000 złotych.
  • Płyty ażurowe – estetyczne rozwiązanie pod wykończenie terenu zielonego i podjazdu. Doskonale komponuje się z również z kostką brukową, dlatego w tym przypadku można połączyć te dwie opcje. Jest doskonałym umocnieniem podjazdu – zwłaszcza pochyłego. To dość droga opcja, gdyż za sam podjazd przyjdzie nam zapłacić 6000-7000 złotych.
  • Kruszywo – również jest estetycznym dopełnieniem podjazdu do domu, a do tego najtańszym. Zwyczajowo podjazd z kruszywa kosztuje około 3000 złotych. Sprawdza się na równym terenie, który nie jest intensywnie użytkowane. W przeciwnym razie kruszywo na podjeździe z czasem będzie wymagało uzupełnienia.
  • Beton wylewany – jest to dość droga opcja w wariancie estetycznym i artystycznym. To dlatego, że taki podjazd do domu jest bardzo trwały i sprawdza się na terenie mocno obciążonym, np. przez kilka samochodów.

 

Ostateczny wybór powinien zależeć od ceny, estetyki oraz intensywności użytkowania podjazdu do domu, a także koncepcji zaaranżowania terenu przed posesją. Do budowy najlepiej zatrudnić sprawdzonych specjalistów. Znaleźć ich można na Fixly – https://fixly.pl/kategoria/podjazd-do-garazu. Wystarczy dodać zapytanie, a zainteresowani wykonawcy wyślą swoje oferty.