Ciekawe

Pneumatyka w naszym życiu

W naszym życiu korzystamy nieustannie z różnych bardziej lub mniej skomplikowanych urządzeń. Mało kto zastanawia się, jak urządzenia te działają, większość interesuje tylko ich zastosowanie. Dotyczy to bez wątpienia także urządzeń zwanych pneumatycznymi.

Powietrze zamiast paliwa

Charakterystyczne dla urządzeń pneumatycznych jest to, ze nie wykorzystują one żadnego paliwa, a jego funkcję spełnia powietrze. To właśnie ten najbardziej pospolity gaz najlepiej sprawdza się przy napędzaniu urządzeń pneumatycznych. Ruch powodowany jest przez zwiększanie bądź zmniejszanie ciśnienia.

Oczywiście, zawory rozdzielające mogą kierować nie tylko powietrzem, lecz także wieloma zupełnie innymi gazami. Rzecz w tym, że specyfikacja chemiczna gazu sprzężonego w gruncie rzeczy nie ma większego znaczenia. Wykorzystanie powietrza wynika nie tyle z tego, że przewyższa ono pod jakimiś względami inne gazy, lecz raczej chodzi tu o dostępność i cenę poszczególnych gazów. Pod tym względem żaden nie może konkurować z powietrzem.

Mechanizm sterowania – wykorzystanie zaworów rozdzielających

Niektóre urządzenia pneumatyczne nie wymagają w zasadzie sterowania. Są to jednak przeważnie jedynie te mniej skomplikowane maszyny, w których powietrza zawsze przepływa w tym samym kierunku. Jednak czasami zachodzi konieczność sterowania, gdyż powietrze musi płynąć w różnych kierunkach, w zależności od zastosowania urządzenia.

W urządzeniach, którymi trzeba sterować, montuje się zawory rozdzielające. Dzięki nim urządzenia pneumatyczne mogą służyć do kierowania skomplikowanymi ruchami złożonych maszyn. W takich sytuacjach zwykle same urządzenia pneumatyczne także mają relatywnie skomplikowaną budowę i posiadają wiele różnych dodatkowych elementów oprócz niezbędnych zaworów rozdzielających.

Gdzie jest pneumatyka?

Najbardziej trafną odpowiedzią byłoby chyba, że pneumatyka jest wszędzie. Okazuje się bowiem, że nie sposób nie natknąć się na urządzenia pneumatyczne. W zasadzie każdego dnia, właściwie każdy człowiek, napotyka na tego typu urządzenia z zaworami rozdzielającymi.

Warto zauważyć, że pneumatyka wykorzystywana jest choćby podczas stawiania wielu drzwi czy okien. Chodzi o takie drzwi i okna, w których nie montuje się tradycyjnych zawiasów, lecz siłowniki pneumatyczne, które pozwalają na zdecydowanie delikatniejsze otwieranie, jak również i zamykanie.

Ponadto, również w zasadzie każda gałąź przemysłu w jakimś stopniu wykorzystuje pneumatykę. Czasami chodzi tylko o wykorzystanie niewielkich urządzeń pneumatycznych, a czasem mowa o wielkich maszynach.

Artykuł powstał we współpracy z firmą OBREiUP