Zdrowie i Uroda

Pielęgnacja cery trądzikowej

Trądzik jest dolegliwością, która pojawia się najczęściej w wieku dojrzewania. Jednak trądzik młodzieńczy to nie jedyna postać trądziku – problemy z cerą wystąpić mogą nawet u osób całkowicie dorosłych. Jak pielęgnować cerę skłonną do niedoskonałości?

 

Specyfika skóry trądzikowej

Posiadacze cery skłonnej do powstawania zmian trądzikowych nieustannie zmagają się z niechcianymi wykwitami skórnymi. Występować mogą one nie tylko na skórze twarzy, ale również na pozostałych częściach ciała, najczęściej na plecach, ramionach i dekolcie. Zmiany trądzikowe mogą mieć różną postać – mogą to być na przykład zaskórniki czy ropne, niekiedy bolesne wykwity. Do ich powstawania przyczynia się nadmierna produkcja sebum przez gruczoły łojowe, znajdujące się w zasadzie na całym naszym ciele. Osoby ze skórą trądzikową powinny nie tylko dbać o jej prawidłową pielęgnację, ale także zwracać uwagę na sposób odżywiania się. Powstawanie zmian skórnych nasilone jest, kiedy spożywamy dużą ilość słodyczy, fast-foodów oraz kiedy pijemy słodkie, gazowane napoje. Tego rodzaju produkty należy definitywnie odstawić. Nie zaleca się również jedzenia ostrych przypraw – one także wpływają na intensywność powstawania niedoskonałości.

 

Jaką pielęgnację zastosować?

Ważnym elementem codziennej pielęgnacji skóry trądzikowej jest dokładne jej oczyszczanie – musimy regularnie usuwać nadmiar sebum, aby zminimalizować ryzyko powstawania nowych zmian. Używajmy jednak delikatnych kosmetyków, które nie zawierają w swoim składzie alkoholu. Kobiety powinny zawsze pamiętać o zmyciu makijażu przed położeniem się do łóżka. Można to zrobić, używając na przykład oleju kokosowego. Po takim zabiegu myjemy twarz zwykłym żelem oczyszczającym. Regularnie, choć nie za często, powinniśmy wykonywać także peeling złuszczający naskórek. Osobom, które mają cerę delikatną i skłonną do podrażnień poleca się używać peelingu drobnoziarnistego albo peelingu enzymatycznego. Kobiety, które są posiadaczkami skóry trądzikowej, często nakładają dużą ilość makijażu, aby zakryć niedoskonałości. Jest to jednak duży błąd, ponieważ kolorowe kosmetyki mogą zapychać nasze pory, a to prosta droga do powstania zmiany trądzikowej. Odradza się stosowanie ciężkich podkładów. Dobrym zastępczym rozwiązaniem będzie krem BB. Wyrówna on koloryt skóry, a jednocześnie nie stworzy efektu maski. Warto pamiętać, aby krem BB, który wybieramy, nie był zbyt ciężki. Przy dobieraniu go spróbujmy zasięgnąć rady naszego dermatologa – powinien odpowiedzieć nam na pytania, jaki krem BB ma najlepszy skład i czy w ogóle powinniśmy go stosować.