Zdrowie i Uroda

Mity dotyczące infekcji intymnych

Infekcje intymne bardzo często dotykają kobiety w różnym wieku. Powszechnie w społeczeństwie krąży wiele mitów, które wykształciły się lata temu i mimo, że nie mają one zbyt dużo wspólnego z rzeczywistością, wciąż wiele osób w nie wierzy i niestety – powiela je. Warto poznać niektóre z nich.

 

Mit numer 1 – infekcje intymne wynikają z nieprawidłowej higieny

Jest to najczęściej rozpowszechniana informacja. Nie ma w niej jednak nic prawdziwego. Infekcje intymne dotykają nie tylko osób, które w nieodpowiedni sposób dbają o higienę miejsc intymnych. Oczywiście, ma ona bardzo duże znaczenie i nie powinniśmy o niej zapominać. Jednak jeśli dopadnie nas infekcja intymna, nie oznacza to, że mamy higieniczne braki. Warto jednak pamiętać, aby używać specjalnych płynów do higieny intymnej, które będą miały odpowiednie pH i nie podrażnią naszych stref intymnych. W tej kwestii możemy poradzić się na przykład naszego ginekologa, który z pewnością poleci nam najbardziej odpowiedni preparat.

 

Mit numer 2 – infekcje intymne przytrafiają się tylko aktywnym seksualnie

To również popularny mit. Niektórzy powielają informację, że infekcja absolutnie nie może pojawić się u dziewicy. To duży błąd, ponieważ jak najbardziej dziewice również mogą doświadczyć infekcji intymnych i zdarza się to bardzo często. Oczywiście u kobiet szczególnie aktywnych seksualnie infekcje mogą występować z dużo większą częstotliwością, aczkolwiek nie jest to reguła. Warto pamiętać o prawidłowej higienie przed i po stosunku seksualnym – dotyczy to zarówno kobiety, jak i jej partnera.

 

Mit numer 3 – na basenie nie można złapać infekcji intymnej

Kolejna informacja, w którą wierzymy prawdopodobnie dlatego, że woda w basenie jest chlorowana. Wydaje nam się, że ochroni nas to przed wszelkimi infekcjami. Niektórzy, najczęściej z powodu braku odpowiedniej wiedzy, rozpowszechniają także nieprawdziwe informacje, że infekcją możemy zarazić się tylko poprzez kontakt płciowy. Mity te należy stanowczo obalać. Niektórymi drobnoustrojami możemy bowiem zarazić się nie tylko poprzez współżycie, ale również na basenie.

 

Mit numer 4 – częste używanie tamponów zwiększa ryzyko infekcji intymnych

Infekcje intymne nie pojawiają się częściej przy regularnym używaniu tamponów. Oczywiście należy przy tym bezwzględnie pamiętać o prawidłowym ich stosowaniu i odpowiedniej higienie. Nie należy bowiem tamponów wymieniać zbyt rzadko, czy też robić to nieumytymi rękoma. Wówczas rzeczywiście infekcja intymna może nam się przytrafić.

kst.org equarterdevelopment.org tiae.pl