Dom i Wnętrze

Panele w mieszkaniu – od czego zacząć?

Panele podłogowe to rozwiązanie niezwykle praktyczne, a zarazem relatywnie tanie. To prawdziwy strzał w dziesiątkę, jeśli chcemy stworzyć nowoczesną, a zarazem elegancką aranżację wnętrza. W pierwszej kolejności musimy zdecydować, czy podłogę położymy samodzielnie, czy skorzystamy z wsparcia profesjonalnej ekipy remontowej (www.awconstruction.pl).

Zakup paneli

W sklepach budowlanych znajdziemy ogromną ilość paneli. Na pierwszy rzut oka nie różnią się one między sobą. Pamiętajmy jednak, że liczy się nie tylko wygląd wizualny. Jakość desek musi być przystosowana do danego pomieszczenia. Oczywistym jest, że przedpokój, czy też salon jest o wiele intensywniej użytkowany, niż sypialnia lub gabinet. Warto uwzględnić to podczas wyboru.

Jeśli nie mamy pojęcia, jakie panele sprawdzą się najlepiej, to możemy poprosić o poradę fachowców (www.awconstruction.pl). Specjaliści posiadają wiedzę praktyczną, co ułatwia podjęcie ostatecznej decyzji o zakupie. Podłoga bezpośrednio po ułożeniu zwykle prezentuje się dobrze. Priorytetem jest jednak to, aby przez długie lata utrzymała ona swoją pierwotną formę. Trzeba także wiedzieć, że paneli nie odnowimy, tak jak podłogi drewnianej. Lepiej zainwestować jest raz, a dobrze.

Przygotowanie wnętrza

Zakup paneli to nie wszystko. Musimy odpowiednio przygotować wnętrze do ułożenia podłogi. Jeśli skorzystamy z usług godnej zaufania firmy remontowej (www.awconstruction.pl), to wszelkie prace przygotowawcze będziemy mieć z głowy. W przypadku, gdy planujemy samodzielny montaż podłogi musimy liczyć się z koniecznością kompleksowego przystosowania wnętrza.

Podłogę kładziemy w momencie, gdy ściany oraz sufit są już wykończone. Kluczową rolę odgrywa przygotowanie posadzki. W domach zaleca się położenie warstwy izolacyjnej, która chroni przez nadmiernym ubytkiem ciepła. Duże znaczenie ma także izolacja akustyczna, która chroni przed przenoszeniem hałasów oraz drgań między piętrami. Betonowa posadzka musi zostać dokładnie wygładzona. Potrzebujemy do tego specjalistycznych elektronarzędzi.

Układanie paneli

Panele zwykle układa się wzdłuż najdłuższej ściany. Ważne jest to, aby stworzyć stabilną i trwałą konstrukcję. Między deskami nie może pojawić się nawet najmniejsza przerwa, gdyż wraz z upływem czasu sukcesywnie będzie ona się powiększać. Trzeba również uwzględnić to, że ściany nie zawsze są równe. Dotyczy to szczególnie starszych budynków.

Podczas układania paneli niejednokrotnie będziemy musieli je przycinać. Rozsądnie jest zakupić więcej desek niż wskazuje na to powierzchnia pomieszczenia. Podłoga z różnych powodów może zostać w przyszłości uszkodzone, a dokupienie takich samych paneli jest bardzo trudne, a często niemożliwe.