Ciekawe

Oświetlenie samochodu i przyczepy. O czym pamiętać?

Oświetlenie auta to dla kierowcy jedna z najważniejszych kwestii. Nie tylko zapewnia bezpieczne dotarcie do celu, ale też jest jednym z czynników, na które w czasie kontroli policjanci zwracają największą uwagę. Co więc warto wiedzieć o oświetleniu auta? W jakie lampy należy wyposażyć pojazd i jakie musi być oświetlenie przyczepki samochodowej?

Nie za dużo, nie za mało

Obowiązujące w naszym kraju przepisy szczegółowo ustalają to, w jakiego typu oświetlenie powinien być wyposażony każdy poruszający się polskich drogach samochód. W ustawie Prawo u Ruchu Drogowym wymienione są wszystkie lampy, które powinny znaleźć się na wyposażeniu poszczególnych typów aut. Jeśli w naszym samochodzie brakuje któregoś z nich (a także kiedy jest ono niesprawne), musimy liczyć się z tym, że podczas kontroli policjant ukarze nas mandatem i zatrzyma dowód rejestracyjny pojazdu.

Na identyczne problemy muszą przygotować się także ci kierowcy, którzy swoje pojazdy wyposażą w „nadprogramowe” oświetlenie. Zakazane są bowiem wszelkie dekoracje świetlne – i to bez względu na to, w jakiej tonacji barwnej są one utrzymane. Szczególnie dużo problemów czeka nas jednak, jeśli podczas kontroli policjant stwierdzi obecność świateł błyskowych czerwonych lub niebieskich, które zarezerwowane są dla pojazdów uprzywilejowanych.

Oświetlenie auta

Poza tym ważne jest także to, jak działają i w jakiej liczbie zamontowane są światła w aucie. Obowiązujące w Polsce przepisy mówią jasno, że wszystkie lampy powinny być zakładane parami – oznacza to, że niedziałające jedno światło lub mocowanie niesymetrycznego oświetlenia może okazać się przyczyną zatrzymania naszego dowodu rejestracyjnego. Pamiętajmy też, że według Prawa o Ruchu Drogowym, maksymalna liczba świateł drogowych to cztery.

Co ważne, na problemy muszą przygotować się także wszyscy kierowcy, w których autach zamocowane są zbyt silne światła. W przypadku, gdy przeprowadzający kontrolę policjant stwierdzi, że oświetlenie naszego auta oślepia innych kierowców, może nałożyć na nas przewidzianą w ustawie karę. Podobnie będzie, jeśli auto posiada lampy w nieodpowiednich kolorach – z przodu dozwolone są te emitujące żółte lub białe światło, zaś z tyłu – jedynie czerwone.

Oświetlenie przyczepki samochodowej

Osobną kwestią jest oświetlenie przyczepki samochodowej. Pamiętajmy bowiem, że w myśl polskiego prawa auto z przyczepą jest traktowane jako zespół pojazdów i musi posiadać odpowiednie oświetlenie. Najważniejszym elementem oświetlenia są odblaskowe trójkąty sygnalizacyjne, które informują pozostałych kierowców, z jakim typem pojazdu mają do czynienia. Co ważne, mogą być one zintegrowane z elektrycznymi lampami pozycyjnymi barwy czerwonej.

Oświetlenie przyczepki znajdziesz na Unitrailer.pl

https://emtec-group.com.pl/ogrzewacz-tarasowy-twoj-sprzymierzeniec-w-chlodne-dni/ https://infowiesci.com.pl/stolik-pomocniczy-do-kanapy-praktyczne-rozwiazanie-dla-kazdego-salonu/ https://hankasa.com.pl/waska-konsola-w-przedpokoju-jak-polaczyc-funkcjonalnosc-z-estetyka/