Dom i Wnętrze

Okna pasywne – czy to aktualnie popularny rodzaj okien?

Na rynku związanym z produkcją okien można spotkać przeróżne rodzaje zaczynając od okien PCV, przechodząc przez okna drewniane i aluminiowe i kończąc na takim rodzaju, jak okna pasywne. Można powiedzieć, że ten ostatni rodzaj jest najbardziej nowoczesny i z sezonu na sezon bardzo popularny.

 

Okna pasywne – co to jest?

 

Tak naprawdę okna pasywne to nic innego, jak okna energooszczędne. Wybiera się je tylko i wyłącznie do domów pasywnych, aby w stu procentach mogły wykorzystać swoje możliwości, a do tego potrzebują odpowiednio zaadaptowanego domu. Okna pasywne to takie, które mają niski wskaźnik przepuszczalności. Dzięki temu w domu utrzymuje się stale odpowiednia temperatura i ciepło nie ucieka przez okna na zewnątrz. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki temu w skali roku można zaoszczędzić na ogrzewaniu.

 

Ochrona przed słońcem a okna pasywne

 

Ten rodzaj okien nie tylko będzie chronił przed uciekaniem ciepła w zimie, ale będzie też dbał o to, aby pomieszczenie nie nagrzewało się latem do wysokich temperatur. Jednak same okno nie zawsze jest w stanie ochronić pomieszczenie, dlatego warto dodatkowo pomyśleć o zintegrowanych razem z oknem roletach. Bo to one będą w stanie zapewnić większą ochronę. Rozwiązań jest bardzo dużo. Trzeba tylko znaleźć odpowiedniego producenta.

 

Wybór okien jak widać to proces czas dość długotrwały zanim dojdzie się do ideału, który chce się posiadać w swoim domu, ale od pomocy są również eksperci, którzy dokładnie wiedzą, co doradzać.