Dom i Wnętrze

Ogrzewanie domu

Koszty ogrzewania domu należą do największych kosztów, jakie ponosimy, użytkując nieruchomość. W wielu przypadkach wysokie opłaty za ogrzewanie spowodowane są błędami w ocieplaniu budynku oraz w nieszczelnościach w systemie kominowym i wentylacyjnym.

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Jeżeli zauważymy, że opłaty za ogrzewanie naszego domu drastycznie wzrosły, to warto zainteresować się z jakiego powodu. Bardzo możliwe, że awarii uległ jakiś element wentylacji lub też nasz budynek nie jest odpowiednio ocieplony.

Tuż przed sezonem grzewczym warto sprawdzić stan naszego pieca oraz oczyścić czopuch kotła grzewczego. Wiele osób bagatelizuje ten element, a przecież czopuch jest niezwykle ważny, a w przypadku jego nieszczelności może dojść do sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu mieszkańców naszego domu.

Jednym z ciekawych rozwiązań, jakie pozwalają ograniczyć utratę ciepła z pieca, jest czopuch do pieca z możliwością regulacji przepływu powietrza. Taka niewielka modyfikacja pozwala na uzyskanie lepszej temperatury i niższych strat ciepła. Czopuch kotła powinien być także odpowiednio dobrany do wielkości pieca. Zbyt duży czopuch do pieca może skutkować zbyt intensywnym spalaniem paliwa np. węgla, co jest nieekonomiczne i powoduje zbyt duże wydatki na ogrzewanie.

Jak jeszcze zmniejszyć koszty ogrzewania?

Jeżeli zainwestowaliśmy w czopuch kotła z dławikiem, to warto przyjrzeć się izolacji termicznej naszego budynku. Stare ocieplenia bardzo często ulegają utlenianiu lub jeżeli jest to ocieplenie styropianowe, może okazać się, że część izolacji po prostu się wykruszyła i nie spełnia już swojego zadania.

Niezwykle ważne są także szczelne okna oraz drzwi. To przez nie tracimy bardzo duże ilości ciepła. Dobrym rozwiązaniem jest wymiana okien na takie, które wyposażone są w kilka warstw szkła. Taki wydatek zwraca się zazwyczaj po kilku sezonach.

Te wszystkie zabiegi, które dokonamy przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, pozwolą nam na zaoszczędzenie sporej ilości gotówki, co zapewne ucieszy wiele osób. Koszt prac oraz modernizacji bardzo często jest niewielki, a prace, jakie należy wykonać, zajmą nam zaledwie kilka dni.

Jeżeli nasze próby znalezienia problemu związanego z utratą ciepła skończą się porażką, warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która dokona analizy przy pomocy kamery na podczerwień.