Motoryzacja

Lakierujemy felgi – samodzielnie i w garażu?

Pomimo tego, że na wielu profesjonalnych forach lakierniczych możemy przeczytać wiele informacji na temat tego, że samodzielne lakierowanie felg w przydomowym garażu nigdy nie da efektu lakierowania proszkowego, to jednak wiele osób ze względu na koszty po prostu to robi. Czy rzeczywiście nie warto samodzielnie lakierować felg?

Już na samym początku trzeba wyraźnie zaznaczyć, że jest w tym jedynie odrobina prawdy – lakierowanie proszkowe jest obecnie najprostszym i najbardziej trwałym sposobem lakierowania felg. Nie oznacza to jednak, że dobrze polakierowane felgi przy pomocy specjalistycznego lakieru do felg zaczną się łuszczyć już po jednym sezonie!

Najczęstsze błędy?


Wiele osób, które samodzielnie lakierowały swoje felgi narzeka następnie na trwałość tak położonej warstwy lakieru wskazując tutaj przede wszystkim na jakość samego lakieru w sprayu, którego użyli. Wbrew pozorom błędy nie leżą jednak w samej jakości lakierów do felg, ale niedbałości użytkowników. Do najczęstszych błędów należą przede wszystkim nieodpowiednie przygotowanie powierzchni felgi – brak jej wyrównania, nierównomierne nałożenie szpachli lub jej zamoczenie (co powoduje następnie jej pęcznienie) , brak odtłuszczenia przed lakierowanie – jak również niezachowanie procesu technologicznego wymaganego przy danym lakierze do felg. Na każdym opakowaniu lakieru do felg w sprayu powinniśmy znaleźć dokładną instrukcję jego użycia – począwszy od odległości nakładania farby, ilości warstw, jak również czasu oczekiwania pomiędzy poszczególnymi warstwami i ewentualnego następnego pokrycia ich lakierem bezbarwnym. Lakier bezbarwny wbrew pozorom nie tylko nadaje blask lakierowanej powierzchni, ale również znacznie lepiej zabezpiecza ją przed czynnikami zewnętrznymi.

Lakier do felg – jak wybierać?


Wracając jednak do samego lakieru do felg warto postawić tutaj na lakiery renomowanych producentów, którzy rzeczywiście oferują nam lakier do felg o innych właściwościach niż zwykły lakier akrylowy.
Jeżeli jednak zakupu będziemy dokonywali w mieszalni lakierów lub w sklepie specjalizującym się w akcesoriach samochodowych to z pewnością powinniśmy dostać odpowiedni lakier. Warto mieć na względzie jednak, że specjalne lakiery do felg dostępne są w ograniczonej palecie barw obejmującej najbardziej popularne kolory – czarny, biały, srebrny, szary.

Podsumowując, jeżeli odpowiednio przygotujemy nasze felgi przed lakierowaniem i będziemy postępować zgodnie z procesem technologicznym producenta (między innymi również temperatura otoczenia), to nie powinniśmy być w żaden sposób zawiedzeni.

Tekst przygotowany w oparciu o materiały dostarczone przez Lakiery24.com