Dom i Wnętrze

Kuchnia- oaza spokoju

Dzisiaj żyjemy w niezwykle zabieganych czasach. Dlatego też chcemy, aby nasz dom był miejscem, w którym znajdziemy spokój i ciszę. I nie dotyczy to tylko i wyłącznie pokojów, lecz także kuchni. Tylko w jakim stylu urządzić kuchnię tak, aby była ona dla nas miejscem odpoczynku?

Styl prowansalski

Zapach lawendy, słońce, przytulny, biały domek- to wszystko niewątpliwie kojarzy nam się z Prowansją. Jak wprowadzić styl prowansalski do swojej kuchni? Występujące tutaj barwy to biel, pastelowy róż i żółty oraz oczywiście kolor lawendy. Meble kuchenne powinny być barwy białej, lekko postarzane, mogą mieć wyryte wzorki w drewnie.
W stylu dużą rolę odgrywają dodatki- powinny być one wykonane z naturalnych materiałów, takich jak kamień czy drewno. Dodatkowo pięknie prezentują się w tym stylu metalowe doniczki z przeróżnymi ziołami.

Styl toskański

Ciepłe wieczory przepełnione głosami cykad, szum gajów oliwnych – to właśnie jest Toskania. Meble kuchenne w tym stylu także są jasne- najczęściej jest to przecierane białe albo jasne drewno. Jednak ich styl jest znacznie prostszy niż w stylu prowansalskim- nie mają zazwyczaj żadnych ozdobników.
Tutaj jednakże królują inne barwy. Kolorem dominującym jest ceglasty, a towarzyszą mu kolory: oliwkowy, ochry, ciepłe brązy, żółć, beż. Dodatki natomiast wykonane z z terakoty, gliny albo z kutego żelaza.

Styl skandynawski

Skandynawia doskonale kojarzy nam się ze zdrowym trybem życia. Orzeźwiające poranki, piękna przyroda- to wszytko wręcz zachęca do zdrowego odżywiania się i sportu. Jakich mebli kuchennych musimy poszukać, aby urządzić kuchnię w tym stylu? Przede wszystkim prostych i jasnych- także najczęściej białych. Muszą one być lekkie o nieskomplikowanych geometrycznych wzorach.
A kolory? Oczywiście w tym stylu bez wątpienia króluje biel- i to nie tylko na meblach kuchennych, lecz także na ścianach i w dodatkach. Wszechobecnej bieli towarzyszy błękit, butelkowa zieleń i chłodny beż. Dodatki zaś nieraz wykonane są z plastiku albo chromowanej stali i charakteryzują się ostrzejszymi kolorami jak czerwień czy czerń.

Tekst powstał we współpracy z firmą Janmar