Zdrowie i Uroda

Kurs spadochronowy dla żołnierzy

Kurs spadochronowy powinni przejść przede wszystkim żołnierze. Podstawowy kurs dla członków brytyjskich sił zbrojnych jest prowadzony przez eskadrę treningową – co z całą pewnością jest ogromną zaletą.

Korzystanie ze spadochronu

Podstawowy kurs spadochronowy trwa trzy tygodnie dla zwykłych żołnierzy. W tym czasie stażyści są instruowani w zakresie technik wyjścia, lotu i lądowania. Muszą ukończyć osiem zjazdów, aby zdać tego typu kurs. W grupach po osiem osób, z których każda ma własnego instruktora skoków spadochronowych żołnierze uczą się różnych technik. Praktykanci uczą się ćwiczeń bojowych podwieszonych do dachu hangaru w uprzęży spadochronowej na kablach. Uczą się kontrolować spadochrony podczas schodzenia i przeprowadzać działania awaryjne, takie jak odkręcanie lin oraz podejmować niezbędne działania w razie zagrożenia. Techniki bezpiecznego lądowania są nauczane przy użyciu gumowych mat. W miarę jak uczestnicy stają się bardziej biegli, wysokość, z której skaczą, jest zwiększana przez zastosowanie stopni i ewentualnie ramp.

Bezpieczne korzystanie ze spadochronu

Lądowania do przodu, na boki i do tyłu ćwiczy się na sześciościennym trapezie, z którego uczestnicy zwisają za ręce podczas kołysania w powietrzu. Ubrani w uprząż połączoną z linką owiniętą wokół bębna wyposażonego w łopatki wentylatora, uczestnicy skaczą z platformy znajdującej się w pobliżu dachu hangaru; gdy spadają, ich prędkość opadania jest kontrolowana, aby symulować skok ze spadochronu.

Bardziej zaawansowane szkolenie jest dostarczane z trenerem wyjściowym, zaprojektowanym w celu symulacji efektu poślizgu, gdy spadochroniarz opuszcza samolot. Kolejny etap kursu to zejście spadochronu z balonu w strefie zrzutu. Po pomyślnym ukończeniu ośmiu zjazdów stażyści otrzymują dokument potwierdzający kwalifikację i wracają na swoje jednostki jako wykwalifikowani spadochroniarze. Odznaka ze spadochronem z insygniami Skrzydeł może być noszona wyłącznie przez wykwalifikowanego spadochroniarza. Kurs dla członków jednostek rezerwy armii i rezerwy trwa zaledwie kilka tygodni. Jednak przed rozpoczęciem kursu zostaną poddani znacznej liczbie syntetycznych treningów, aby umożliwić im osiągnięcie wystarczającego standardu.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy PL Strefy