Dom i Wnętrze

Kuchnie inspirowane sztuką ludową

Sztuka ludowa nie ogranicza się tylko do odseparowanej przestrzeni skansenu, w której zamyka się daleki świat przeszłości. Warto pomyśleć o włączeniu jej motywów, rozwiązań formalnych i kolorystycznych do współczesnego myślenia o wnętrzach.

Nie dla każdego

Taka inspiracja nie przekona wszystkich, ale przecież o to właśnie chodzi, żeby wnętrza były spersonalizowane, dostosowane do naszego niepowtarzalnego gustu i zmysłu estetycznego. Ludowe aranżacje trafią do osób lubiących romantyczne, nieco zwariowane, potraktowane z przymrużeniem oka kompozycje. Docenią je osoby, które cenią przytulne, ciepłe, kolorowe wnętrza, w których nie brakuje kontrastów barwnych, uroczych detali, elementów roślinnych.

Przyroda

Przyroda pojawia się w takich wnętrzach w różnej postaci. Żywe kwiaty w wazonach i doniczkach ustawionych na drewnianym oknie ze szprosami czy okiennicami – będą takim najprostszym elementem przyrodniczym. Do tego ornamentyka roślinna na zasłonach, firanach, obrusach.

W kuchni

Kuchnia jest tym pomieszczeniem, które najpełniej może nawiązywać do sztuki ludowej potraktowanej w nieoczywisty sposób. Nowocześnie wyposażona kuchnia w folklorystycznej odsłonie. Meble w kuchni staną się niebanalne, jeśli pojawi się na nich pomysłowy motyw kurpiowski czy łowicki. Proste meble kuchenne, stoły, krzesła, szafki kuchenne – celowo postarzone, na których ustawimy np. niebieską ceramikę bolesławiecką. Czy taka aranżacja nie przemieni zwykłej kuchni w miejsce nieco zaczarowane, jakby wprost wyjęte z malowniczego, idyllicznego, wiejskiego pejzażu?