Zdrowie i Uroda

Których kosmetyków powinna używać na co dzień każda kobieta?

Świat kosmetyków i dostęp do wielu preparatów stał się tak zaawansowany, że średnio rozgarnięty laik nie odróżnia poszczególnych rodzajów środków. W drogerii można dostać płyn micelarny, kremy, balsamy, lotiony i wiele innych podobnych preparatów. Warto wiedzieć, jak z nich korzystać i jakie są elementarne różnice pomiędzy dostępnymi na rynku produktami.

Do czego służy płyn micelarny?

Jednym z popularniejszych kosmetyków do codziennej pielęgnacji jest na pewno płyn micelarny. Jest to środek, który stosowany jest zarówno dla pielęgnacji skóry, jak i dla potrzeb demakijażu. Ciężko jest na pierwszy rzut oka wydedukować, co dokładnie wchodzi w skład tego środka i jakie jest jego przeznaczenie.

Przymiotnik micelarny oznacza mniej więcej tyle, iż płyt tworzy niewielkie micele, czyli struktury o budowie hydrofobowo-hydrofilowej. W standardowych warunkach związki fosfolipidowe i mydła tworzą w roztworach wodnych micele. Z zewnątrz micele są otoczone przez wodę, co wynika z charakteru hydrofilowego tychże związków chemicznych. Wewnętrzna część łańcucha molekuł tworzących micele jest hydrofobowa, że zdolnością do przyciągania związków o strukturze apolarnej. Stop! Zrobiło się trochę zbyt naukowo, więc spróbujemy to wytłumaczyć ogólnie.

Działanie płynu micelarnego

W skrócie, płyn micelarny pozwala na rozpuszczenie cząsteczek, które normalnie nie rozpuszczają się w wodzie. Wiele rodzajów kosmetyków – niektóre podkłady, pomadki, tusze do rzęs, eyelinery i inne – wszystkie mają najczęściej w składzie komponentę lipidową. Usunięcie jej z użyciem wody może nie być możliwe, gdyż tłuszcze nie rozpuszczają się w wodzie. Wykorzystanie jednakowoż płynu micelarnego sprawia, że cząsteczki tłuszczu – np. z tuszu, zamykane są w micelach, które już rozpuszczalne w wodzie są. Tak więc można powiedzieć, że zachodzi emulgacja i zmiana właściwości cząsteczek tłuszczu zawartych np. w kosmetykach.

Inne właściwości płynu micelarnego

Oprócz tego, trzeba wyraźnie wskazać na takie kwestie, jak oczyszczanie twarzy z wykorzystaniem płynu micelarnego. Doskonale wiadomo, iż ludzie mają różne podtypy cery – jedni bardziej tłustą, pozostali suchą etc. Warto sobie uzmysłowić, że korzystanie z płynu micelarnego pozwala w podobny do powyższego sposób zamykać cząsteczki łoju skórnego, który powstaje za pośrednictwem dedykowanych gruczołów. W ten sposób nie trzeba korzystać z mydeł, aby możliwe było dokładne i komfortowe oczyszczanie twarzy z brudu lub ograniczanie świecenia się cery