Ciekawe

Kredyt czy leasing?

O tym, że samochód jest w dzisiejszych czasach niezbędny w każdym gospodarstwie domowym, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Trudno wyobrazić sobie w miarę normalne funkcjonowanie bez mobilności, jaką daje nam posiadanie własnych czterech kółek. Dotyczy to zresztą nie tylko samochodów prywatnych, ale także firmowych. Polskie przedsiębiorstwa nierzadko muszą decydować się na flotę własnych pojazdów i z pewnością nie jest to mała inwestycja.

Ile kosztuje samochód na raty?

Samochody zdecydowanie nie należą do najtańszych i nawet za prostsze modele zapłacimy równowartość co najmniej kilkunastu – jeżeli nie kilkudziesięciu – przeciętnych, miesięcznych pensji. Możliwym rozwiązaniem jest zakup auta z rynku wtórnego, ma to jednak zarówno zwolenników jak i zdeklarowanych przeciwników. Eksperci przestrzegają przed zakupem używanych aut, jeżeli nie jesteśmy w stanie dokładnie prześledzić ich historii a oferowany pojazd nie ma wykonanych okresowych przeglądów w ASO, co potwierdzone byłoby stosowną dokumentacją. Co więcej, używane auto dobrze byłoby obejrzeć z kimś, kto ma na ten temat nieco większą wiedzę – na przykład znajomym, zaufanym mechanikiem. Pomoże nam on sprawdzić czy sprzedający na pewno nie próbuje ukryć pewnych niewygodnych faktów. Jeżeli nie chcemy kupować używanego pojazdu, ale nie dysponujemy też ilością gotówki, która pozwoliłaby na nabycie nowego pojazdu w salonie, rozwiązaniem alternatywnym jest wzięcie auta w leasing lub na raty. Zatem ile kosztuje samochód na raty?

Leasing czy auto na raty – policz koszty

Na stronach internetowych większości firm leasingowych, znajdziemy kalkulator leasingu samochodu, pozwalający wstępnie oszacować koszty i porównać dostępne oferty. Główną różnicą pomiędzy ratami a leasingiem jest fakt, że auto leasingowane wciąż pozostaje własnością firmy leasingowej, w przypadku rat od razu stajemy się natomiast jego posiadaczem. Ma to wpływ choćby na konieczność sprawdzenia naszej zdolności kredytowej czy wysokość wymaganego minimalnego wkładu własnego – w końcu firma czy salon dealerski musi mieć odpowiednie zabezpieczenie, decydując się na udzielenie nam rat. W przypadku leasingu, takim zabezpieczeniem jest sam samochód, który, jak wspomniano, wciąż należy do firmy, która leasingu nam udziela. My sami płacimy niejako za możliwość korzystania z niego, nie zaś za sam fakt wejścia w posiadanie pojazdu. Takie rozwiązanie jest szczególnie wygodne dla firm i to one właśnie zazwyczaj decydują się na flotę samochodów w leasingu. Taka forma zapłaty dostępna jest zresztą nie tylko w przypadku samochodów, ale też na przykład linii produkcyjnych.

Jak wybrać dobrą ofertę?

Jeżeli rozważasz zatem auto na raty – policz koszty. W dobie powszechnego dostępu do Internetu sprawdzenie tego możliwe jest bez wychodzenia z domu i wymaga jedynie poświęcenia odrobiny czasu. Podobnie rzecz ma się w przypadku leasingu – internetowy kalkulator leasingu samochodu to bardzo użyteczne narzędzie, pozwalające zorientować się, o jakich kwotach jest mowa.