Zdrowie i Uroda

Kim jest trycholog i czym się zajmuje?

Nadmierne wypadanie włosów to bez wątpienia nie jest przyjemna dolegliwość, zarówno w przypadku kobiet jak i mężczyzn… Jak sobie z nim poradzić? Kto może udzielić nam pomocy? Odpowiedź jest prosta – taką osobą jest trycholog.

Kim jest trycholog?

Trycholog to specjalista który na co dzień zajmuje się chorobami włosów i skóry głowy. Czy można określić go terminem „lekarz od włosów” jaki można spotkać w niektórych miejscach? Można, aczkolwiek nie należy rozumieć go dosłownie, gdyż w Polsce nie ma studiów na kierunku trychologia, a by być trychologiem niekoniecznie trzeba ukończyć studia medyczne. Jednakże posiadanie pewnej wiedzy medycznej jest nie tylko wskazane, jest ono konieczne, gdyż w przeciwnym wypadku trycholog nie będzie w stanie udzielić pacjentowi właściwej porady.

Osoby pracujące jako trycholodzy kończą różne kierunki studiów – medycynę, biotechnologię, kosmetologię oraz kierunki pokrewne. Dzięki temu zdobywają wiedzę oraz umiejętności, które pozwalają im skutecznie pomagać pacjentom. Warto dodać jeszcze, że trycholog nie zastępuje całkowicie dermatologa, czy innych lekarzy (np. endokrynologów czy nawet psychiatrów – problemy z włosami i skórą głowy mogą mieć podłoże psychiczne), często z nimi współpracuje, by osiągnąć pożądane efekty.

wizyta u trychologa

Trycholog, jak już to zostało wcześniej wspomniane, zajmuje się nie tylko zapobieganiem wypadaniu włosów, ale także takimi dolegliwościami jak męczący i uporczywie występujący łupież, łojotok oraz różnego rodzaju zapalenia skóry głowy.

Jak wygląda wizyta u trychologa?

To oczywiście zależy od tego z jakim problemem do niego przychodzimy, niemniej jednak podstawą zawsze jest rozmowa z pacjentem. Trycholog musi wiedzieć z jakim problemem przychodzi pacjent, jaki prowadzi styl życia i poznać wszystkie szczegóły, które mogą mieć wpływ na pojawienie się danej dolegliwości. Trycholodzy bardzo często wykorzystują w badaniach mikrokamerę i mikroskop dzięki którym mogą dokładnie obejrzeć strukturę głowy badanego, co umożliwia im wydanie trafnej diagnozy.

Jeśli ktoś ma problemy ze stanem swoich włosów albo skóry głowy z pewnością powinien odwiedzić trychologa.