Ciekawe

Kiedy warto stosować gięcie blach?

 

Obróbka metali dzieli się na wiele metod technicznych, które łączy jeden cel – zmiana cech fizycznych oraz kształtu metali. Możemy podzielić je na: skrawanie, obróbkę plastyczną, chemiczną, cieplną i cieplno-chemiczną. Wśród metod znajdziemy też gięcie blach, które polega na odkształceniu materiału i trwałej zmianie jego krzywizny. Następnie materiał zostaje wygładzony i pomalowany.

 

Gięcie blachy dzieli się na etapy, w których wyróżniamy: gięcie sprężyste, gięcie plastyczne i dotłaczanie. Gięcie blach Gniezno wykonuje się na zimno lub na ciepło, zależnie od grubości metalu. Zależnie od produktu końcowego jaki chcemy uzyskać, wykorzystywana zostaje inna metoda. Do produkcji rur i zbiorników, stosuje się gięcie wykonywane za pomocą walców. Jeśli chodzi o gięcie na prasach krawędziowych, to możemy dzięki niemu uzyskać różne rodzaje blach.

 

Natomiast w przypadku gięcia CNC, wykorzystywane są nowoczesne maszyny, które wykonują bardzo precyzyjne kształty. Dodatkowo dzięki maszynowej obsłudze, bardzo łatwo uzyskać powtarzalność produktu. Gięcie blach ma szerokie zastosowanie w wielu branżach, blacha jest bowiem materiałem niezwykle odpornym i trwałym. Wykorzystuje się je na przykład do pokrycia dachów, tworzenia przystanków, wiat, komórek i mniejszych zadaszeń.

 

Blaszane elementy widzimy również codziennie w postaci rynien, rur spustowych, barier przeciwśniegowych, okapników, wiatrownic oraz parapetów zewnętrznych. Ma również swoje zastosowanie w produkcji drzwi i okien. Gięcie blach pozwala na tworzenie nawet najbardziej skomplikowanych kształtów.