Ciekawe

Kiedy policjant nadużywa uprawnień stosując pałkę teleskopową?

Pałka teleskopowa uznawana jest za środek przymusu bezpośredniego. Policjant ma prawo jej użyć po wcześniejszym bezskutecznym wezwaniu osoby do zachowania zgodnego z prawem. Ma także obowiązek uprzedzić o zamiarze użycia pałki. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy życie policjanta lub innej osoby jest zagrożone. 

Kiedy policjant może użyć pałki teleskopowej?

Zasady używania pałki są z góry określone. Funkcjonariusze stosują pałkę do obezwładnienia osoby poprzez zadanie jej bólu fizycznego. Służbową pałkę policjant może wykorzystać w sytuacjach, kiedy:

  • wyda polecenie nawołujące do zachowania się zgodnego z prawem, jednak osoba na nie nie reaguje,
  • odpiera bezpośredni, bezprawny zamach na życie lub zdrowie własne bądź innej osoby,
  • przeciwdziała czynnościom zmierzającym bezpośrednio do takiego zamachu,
  • przeciwdziała naruszeniu porządku lub bezpieczeństwa publicznego,
  • zapobiega niszczeniu mienia lub ochranianych przez policjanta obszarów, obiektów lub urządzeń,
  • zapewnia bezpieczeństwo konwoju,
  • udaremnia ucieczkę i zatrzymuje daną osobę,
  • pokonuje czynny opór.

Kiedy użycie pałki przez policjanta jest zabronione?

Pałki teleskopowej funkcjonariusz nie może użyć wobec danej osoby, jeśli w stosunku do niej użyto już kajdanek, kaftana bezpieczeństwa lub innego przedmiotu przeznaczonego do obezwładniania osób. Nie wolno uderzyć pałką kobiet o widocznej ciąży, a także osób, których wygląd wskazuje na wiek poniżej 13 lat oraz osób o widocznej niepełnosprawności. W stosunku do tych osób policjant może użyć jedynie siły w postaci technik obezwładniania. Inne środki przymusu w przypadku wymienionych osób mogą zostać zastosowane jedynie w sytuacji bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia policjanta lub innej osoby.

W jakie miejsca policjant może uderzyć, a w jakie nie?

Części ciała, w które policjant ma prawo zadać cios, to: udo, ramię, przedramię, pośladki, łydka, mięśnie pleców pomiędzy łopatką a nerkami. Funkcjonariusz nie może uderzyć osoby w: głowę, szyję, obojczyk, klatkę piersiową, brzuch, dłonie, krocze, piszczele, stopy, a także stawy: barkowy, łokciowy, nadgarstkowy, biodrowy, kolanowy, skokowy. Nie wolno zadawać ciosów także w środkową część pleców na całej długości kręgosłupa oraz w okolice nerek. Wyjątkową sytuacją jest bezpośrednie zagrożenie zdrowia lub życia policjanta lub innej osoby.